МАТЕМАТИЧНІ ІГРИ

ВИКЛАДАННЯ РІЗНОМАНІТНИХ ФІГУР

Вихователь дає завдання викласти якусь фігуру (на вибір дитини) із певного числа паличок. При цьому обмеження в кількості розповсюджується тільки на палички, інші предмети можна використовувати без обмежень). Щоб більше зацікавити дітей бажано організувати роботу так, щоб фігури кожного гравця були сюрпризом для іншого, тоді їх цікаво буде порівняти. Коли кілька фігур будуть готові, діти показують їх одне одному і перевіряють кількість паличок, використаних у кожній фігурі.

Курс для женщин, которые хотят стать онлайн-тренерами

 ЩО ЗМІНИЛОСЯ?

Діти грають у парах. Один гравець відвертається, а інший додає чи, навпаки, прибирає з фігур одну чи дві палички. Перший, дивлячись на фігури, повинен визначити, яка фігура змінилась і як. Обов’язково треба сказати, на скільки менше чи на скільки більше стало паличок.

НА«-ДЦЯТЬ»

Для гри знадобиться декілька десятків лічильних паличок. Вихователь просить дітей відрахувати 10 паличок і покласти їх щільно одна до одної. Далі запитує у дітей: «Скільки тут паличок?». І, коли діти відповідають: «Десять», — розповідає, що у давнину слово десять звучало трохи по-іншому — «дцять». Вихователь просить дітей декілька разів повторити це давньоруське слово і згодом знову запитує: «Так як би сказали в давнину, скільки тут паличок?»

Далі вихователь просить на ті 10, паличок, що лежать щільно одна до одної, покласти одну паличку поперек і пропонує дітям уявити, що вони живуть у давнину і назви для усіх чисел ще не придумані: «Як же ж назвати це число?» — «Один на дцять!» Скоріше за все діти здогадаються, бо вони вже чули це число, але навіть у такому випадку це буде для них відкриттям.

Після цього вихователь пропонує дітям класти нові палички щільно до верхньої і називати утворені числа, пояснюючі, що за багато віків вимова трохи змінилася. Наприклад, якщо дитина вимовить: «Чотиринадцять», — то необхідно м’яко поправити її.

 ЧИСЛА БІЛЬШЕ ДВАДЦЯТИ

Коли учні закінчать викладати другий десяток, виникає питання: «Як назвати два десятки?». Швидше за все більшість дітей знайома зі словом двадцять, але вони вперше вимовлять його свідомо, розуміючи, як воно утворене.

Так само, як і в попередній грі, утворюємо числа третього і четвертого десятків. Дійшовши до числа сорок, необхідно пояснити, що тут є невелике виключення. Але вже після 49 слід звернути увагу дітей на те, що числа називаються вже майже по-сучасному: п’ятдесят — дуже схоже на п’ять десятків.

Можна попередити або, навпаки, дати випереджаюче завдання — знайти ще одне виключення з правил: назва числа 90.

 ВІДГАДАЙ ЧИСЛО

Вихователь грає з дітьми по черзі, інші слідкують за ходом гри. Надалі діти зможуть грати в цю гру у вільний час самостійно.

Учень загадує число від 1 до 16 (включно), а інший повинен відгадати це число, ставлячи як можна менше запитань. Той, хто загадав число, може відповідати тільки «так» чи «ні». Тому той, хто відгадує, змушений ставити максимально змістовні питання. Не треба поспішати розкривати «секрет» гри. Слід надати дітям можливість ближче підійти до відкриття самим.

На початку вихователь обмежується числами від 1 до 8 — він записує їх на дошці в рядок, — числа перед очима значно полегшать гру і підкажуть правильну стратегію. Спочатку дітям пропонується відгадати число, загадане вихователем. Вихователь закреслює числа, які називають діти і які не є відповіддю. Швидше за все перший раз діти будуть довільно називати числа, поки нарешті не натраплять на загадане число. Далі вихователь обирає учня і пропонує йому загадати число. Щоб відгадати число від 1 до 8 знадобляться три питання. Першим питанням прибираємо половину всіх чисел: «Це число більше 4?» Якщо відповідь «так», то числа від 1 до 4 виходять з гри і вихователь їх перекреслює, і навпаки, якщо відповідь «ні», то викреслюються числа від 5 до 8. Другим питанням вихователь ділить проміжок від 5 До 8 або, в залежності від відповіді, від 1 до 4 навпіл: «Це число більше 6 (2)?». Якщо відповідь «так», то загадане число 7 або 8, якщо «ні» — 3 або 4. Третім питанням вихователь визначає загадане число: «Це (число більше 7 (3)?» Якщо дитина відповість «так», то загадане число 8 (4), якщо «ні», то — 7 (3). Важливо, щоб вихователь супроводжував свої відповіді ефектним викреслюванням чисел, тоді діти скоро помітять, що після відповіді на кожне питання вихователь викреслює не одне, а зразу декілька чисел.

Далі необхідно декілька разів зіграти по черзі: учень загадує — вихователь відгадує і навпаки, щоб діти звернули увагу, що перше питання вихователя: «Це число більше 4?», — і після відповіді, дитини він закреслює зразу половину всіх чисел.

Добре розібравшись з числами від 1 до 8, можна переходити до проміжка від 1 до 16, далі від 1 до 32 і навіть більших проміжків.

 ПОБУДУЙ МАЛЮНОК З ФІГУР

Вихователь роздає дітям однаковий набір геометричних фігур і чисті аркуші паперу. Далі наголошує на тому, що вони повинні уважно слухати команди (вгорі над, унизу під, назовні, в середині, ліворуч, праворуч) і розташовувати фігури відповідно до цих команд. У результаті повинна вийти та комбінація фігур, яка намальована у викладача.

Поделиться в соц. сетях

Опубликовать в Google Buzz
Опубликовать в Google Plus
Опубликовать в LiveJournal
Опубликовать в Мой Мир
Опубликовать в Одноклассники

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *