Методи і завдання уроків «Образотворчого мистецтва»

Опановувати нові знання допомагають методи й завдання, що спрямовані на стимулювання навчальної діяльності учнів.

Курс для женщин, которые хотят стать онлайн-тренерами

До таких методів належать:

 • гра (художня, пізнавальна), що створює сприятливий для засвоєння знань настрій, заохочує до навчання;
 • метод створення ситуацій інтересу до опанування знань, тобто використання цікавих пригод, легенд, гумористичних уривків, випадковостей, життєвих несподіванок;
 • метод опори на життєвий досвід, тобто використовуються повсякденні спостереження дітей (факти, явища, події).

Інколи трапляється, що дитина до уроку не готова. Вона сидить, демонструючи байдужість, і на запропоновану допомогу відповідає грубощами.

Як бути в цьому випадку?

Зацікавити. І коли дитина, яка певний час бездіяльно спостерігала, раптом починає просити позичити їй матеріали для роботи (тому що її зацікавила техніка чи виріб, який має вийти або ж атмосфера колективної роботи, або ще щось), то, на мою думку, на цьому уроці мети досягнуто – зацікавила. І результат обов’язково буде позитивним. Наступного разу цей учень прийде підготовленим і активно працюватиме під час уроку.

Творча діяльність на уроках образотворчого мистецтва полягає не лише в створенні малюнків, але й у розумовій діяльності. Це стає потребою, що виникає як на уроках, так і в позаурочний час. Заняття мистецтвом повинні розвивати творчі здібності учнів, але для цього і педагог повинен бути причетним до художньої (а не тільки педагогічної) творчості. Вчитель. відчиняє двері “своєї майстерні” і показує, що вона і сама розв’язує такі самі завдання, що й учні.

Складові спільної діяльності вчителя і учнів:

 • бесіда;
 • читання й обговорення рефератів;
 • обговорення екскурсій, подорожей;
 • самостійне виправляння помилок;
 • поетичні хвилинки, підготовлені учнями;
 • розповіді про враження;
 • учнівська ініціатива щодо ведення уроку;
 • спільне спостереження;
 • використання «Словничка Художника»;
 • придумування й розв’язання ребусів і кросвордів з образотворчого мистецтва;
 • спільна робота вчителя й учнів над планом художніх КВК, ранків, нестандартних уроків;
 • збирання наочного матеріалу для виставки;
 • створення виставки;
 • створення групового малюнка;
 • фізкультурні хвилинки зі словесним супроводом тощо.

Дуже важливо, щоб у цих складових уроку всі учні брали активну участь. ефективність складових насамперед залежить від того, як і в якій послідовності вчитель їх застосовуватиме, які підходи використовуватиме.

Використання на уроках різноманітних цікавих вправ, ребусів, кросвордів, чайнвордів та ін. спонукають учнів до активного мислення, сприяють розвитку пам’яті, уваги, кмітливості; формують бажання складати власні головоломки, загадки, шаради.

У практичних роботах я віддаю перевагу творчим завданням: «Домалюй!», «На що схоже?», «Хто загубив?», «Навпаки», «Точка зору», «Спостережливе око», «Відгадай», «Чарівник», «Знайди схожий предмет», що дають змогу розкритися кожній дитині.

Крім цього, я організовую для учнів різноманітні конкурси, змагання, хвилинки-цікавинки; даю творчі завдання; складаю з ними казки, оповідання, розвиваючи їхню творчу уяву. Такі вправи активізують творче мислення школярів, позитивно впливають на розвиток творчої особистості.

Часто, перед тим, як повідомити те чи інше завдання, я намагаюся викликати відповідні емоції і піклуюся про те, щоб вони були пов’язані з новим знанням, бо тільки те знання можна прищепити, яке пройшло крізь почуття учнів. Завдання педагога – розбудити в кожній дитині прекрасне, добре, гарне засобами такої ж доброї і прекрасної музики, яка зможе настроїти не тільки окремого учня, а й весь клас на певну хвилю, примусити прислухатися до своїх власних хвилювань і почуттів, навчитися осмислювати їх. Але для того, щоб музика на уроці образотворчого мистецтва виконала свою роль, треба ще й поступово вчити учнів не тільки слухати й сприймати її, а й переживати її зміст. Тому на цих уроках музика є не допоміжним, а рівноправним засобом естетичного виховання. Музичний супровід створює особливий художній світ – світ високих почуттів, високого емоційного напруження, допомагає створити творчу атмосферу під час малювання. Це буває або просто приємна і спокійна музика, яка знімає напругу, або музика, яка спрямована розкрити певну тему. Наприклад, на уроці “Малювання українського національно вбрання” я пропоную учням послухати українські народні мелодії, а коли учні малювали на тему “Козацькому роду нема переводу”, звучала пісня у виконанні О.Білозір “Україночка”, зміст якої розкриває сутність українського народу, його історичне минуле, менталітет.

Побороти психологічний бар’єр страху перед новим і невідомим, зацікавити, розвинути креативні здібності завжди легше в цікавій, захопливій роботі.

Творчі заняття не тільки розвивають фантазію, креативність, але й дають школярам безліч корисних, практичних навичок.

Унаслідок поетапного залучення дітей до пошуково-візуально-пізнавального, евристичного та зображувального процесів вектор їхнього розвитку поступово зростає від елементарних творчих проявів до самостійного творчого пошуку в трудовій діяльності.

Людина, яка працює творчо, здатна перетворити будь-яку працю на мистецтво, створити красу для себе і оточуючих.

Кожний учитель – це організатор індивідуального освітнього руху учнів, який повинен знайти з величезного розмаїття методик викладання ті, що дозволяють найефективніше формувати знання з урахуванням специфіки предмета.

На уроках образотворчого мистецтва найголовнішим вважаю застосування технології формування творчої особистості, що передбачає:

 • не регламентовану діяльність учня, а повноцінний процес навчання з елементами творчості;
 • появу інтересів, крізь які проходять усі зовнішні впливи, сприяючи виникненню внутрішніх стимулів.

Поделиться в соц. сетях

Опубликовать в Google Buzz
Опубликовать в Google Plus
Опубликовать в LiveJournal
Опубликовать в Мой Мир
Опубликовать в Одноклассники

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *