Мета. Навчити за допомогою геометричних фігур зображувати тваринний світ; визначити особливості взаємодії людини з природою; виділити роль людини у збереженні природи, показати значення природних ресурсів для життя людини; учити шукати шляхи збереження тваринного світу; удосконалювати вміння творчо підходити до розв’язання проблем екологічного характеру; формувати образне, логічне мислення.
Розвивати спостережливість, зорову пам’ять, абстрактне мислення; удосконалювати вміння виражати ідею художньою мовою живопису.
Виховувати в учнів естетичне сприйняття навколишнього світу, любов до природи, дбайливе ставлення до оточуючого середовища; стимулювати розвиток допитливості; активізувати інтерес до створюваної роботи.
Тип уроку: комбінований.
Наочні матеріали: пласкі та об’ємні геометричні фігури, малюнки із зображенням тварин; репродукції робіт художників-анімалістів, виставка репродукцій картин Миколи Самокиша.
Матеріали: папір, олівець, гумка, фарби, пензлі.
Література:
- Климова Л.В. Образотворче мистецтво: плани-конспекти для 7 кл. – Х.: Веста, 2007. – С.84-87.
- Горошко Н.А. Образотворче мистецтво: плани-конспекти для 7 кл. – Х.: Основа, 2010. – С.39-40.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань, умінь та навичок.
Спливає час, минає вік,
Волає дзвін, лунає крик…
Рятуйте всі, рятуйте всі
Краплину сонця на росі!
Шепоче вітер поміж віт:
«Лише краса врятує світ»
Мозковий штурм.
— Про яку красу йдеться мова? (Красу природи).
— У чому виявляється краса природи?
— Які негативні явища відбуваються в природі? (Екологічні катастрофи).
— Назвіть основні причини виникнення екологічних катастроф? (Недбале ставлення до природи).
— Назвіть тварин, які зникли, а також види, що перебувають на межі вимирання. (Сибірський, білий тигр, чорний либідь, лама, кулан, дрофа, беркут, бізон, іспанська рись, панда).
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя:
Метод незакінчених речень
— Діти, допоможіть мені закінчити речення:
Якщо зірвати квітку — вона зів’яне,
Якщо спіймати метелика — він загине.
І тепер, я думаю, що ви зрозуміли: торкнутися краси можна тільки серцем.
— Вам було завдання знайти вислови про природу, зачитайте їх.
(Учні читають вислови про природу).
ІІІ. Оголошення теми та мети уроку.
— Сьогодні на уроці ми поговоримо про взаємодію людини з природою. Виконаємо практичне завдання «Брати наші менші».
ІV. Вивчення нового матеріалу.
— Наше славне місто Ніжин зростило видатного українського художника-анімаліста Миколу Семеновича Самокиша.
Учитель пропонує учням переглянути виставку репродукцій картин художника)
Розповідь учителя з елементами бесіди.
— Сьогодні ми зупинимося на одній зі складових частин природного середовища й природних багатств нашої планети – тваринному світі, який складає велику й різноманітну групу. Тварини живуть скрізь, де є для них їжа й сприятливі умови: у лісах, гірських масивах, морях, на луках, узбережжі водоймищ, у садах та парках, житлових та господарських спорудах.
У сучасному світі велику негативну роль виконують зміни людиною природного середовища. Є тварини, які не виживають у зміненому середовищі й гинуть. Тому чисельність деяких видів у природі невелика.
— Що робить людина, щоб зберегти тваринний світ? (Рідкісні види тварин охороняються в заповідниках, національних парках; види, які зникають, занесені до Червоної книги).
— Діти, вам було завдання підготувати невеличку розповідь про улюблену тварину. Ми всім класом хочемо почути про них.
(Діти розповідають про тварин).
— Чи важко малювати тварин? Зовсім ні. Треба тільки чітко уявляти якусь тварину. Художники-анімалісти намагаються передати не тільки зовнішній вигляд, а й характер, притаманний певній тваринці, передати її індивідуальність.
— Якщо уважно придивитися до тварини, ми можемо знайти схожість з певною геометричною фігурою. Французький художник Поль Сезанн стверджував: «Усі предмети навколо нас вписуються в ті чи інші прості геометричні тіла».
(Учитель демонструє аплікації із зображенням тварин, виконаних за допомогою геометричних фігур).
— Діти, які ви знаєте геометричні фігури? Коло, трикутник, квадрат, прямокутник, ромб тощо – це пласкі фігури.
— Назвіть об’ємні фігури (циліндр, конус, куб, паралелепіпед, куля, піраміда).
— Давайте спробуємо намалювати тваринок за допомогою геометричних фігур.
(Свою розповідь учитель супроводжує малюванням на дошці).
- Постановка практичного завдання
Розповідь учителя.
— Пропоную сьогодні на уроці намалювати улюблену тварину. Техніку виконання малюнка оберіть самостійно, але намагайтеся, щоб вона дозволила зобразити тварину якомога реалістично. Кожна жива істота найкраще пристосована до того природного середовища, у якому вона мешкає. Риби – у воді, птахи – у повітрі, білі ведмеді непомітні на кризі, а тигр – у хащах джунглів. Намалюйте тварин в їх природному середовищі.
(Учитель демонструє дитячі роботи із зображенням тварин).
- VI. Виконання практичного завдання
План виконання роботи.
— Створіть ескіз для майбутньої композиції. Для цього на окремому аркуші в невеличкому розмірі ( не більше 10 см) спробуйте намалювати свій задум. Оберіть для майбутньої роботи формат.
— Олівцем на аркуші паперу скомпонуйте зображення, перенісши його з ескізу.
— Деталізуйте частини зображення, продумуючи деталі.
— Виправте помилки в побудові та композиційному розміщенні частин зображення.
— Підготуйте малюнок до подальшої роботи: зітріть усі допоміжні лінії, які були використані для побудови, зайві лінії.
— Підберіть кольори, які б відповідали кольорам, задуманим в ескізі.
— Працюючи акварельними фарбами, наносьте спочатку загальний тон на передній план і небо. Коли загальна тональність малюнка визначиться, переходьте до роботи над зображенням тварини. Намітьте загальний тон колірної плями й розпочинайте проробляння форми. Намагайтеся передати світло й тіні не лише зміною кольору, але й дотриманням світло тональних відносин. Домалюйте деталі переднього плану.
VІI. Завершення уроку
Демонстрація виконаних робіт. Учні обговорюють створені ними композиції.(Аналіз «+» і «-«).
Узагальнююча бесіда.
— Отже, чи можна за допомогою геометричних фігур передати оточуючий світ? (Так).
— Які геометричні фігури найчастіше використовуються під час зображення тварин?
Домашнє завдання: виконати деталізацію творчої роботи.