Тема: Створення ескізу екологічного плакату
на тему: «Моя тепла Україна»
Мета:
- Сформувати поняття про проблеми енергозбереження, основні
шляхи раціонального використання й охорони навколишнього
середовища;
- Розвивати уміння учнів передавати певну ідею засобами плакатної
графіки;
- Поглиблювати композиційні уміння та навички учнів шрифтової
та образотворчої діяльності.
Обладнання: папір (формат А-3), простий олівець, гумка, фарби,
пензлі, баночка для води.
Наочність: плакати, листівки, малюнки, педагогічний малюнок, Закон
України «Про охорону навколишнього природного середовища»
Вид уроку: комбінований
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Учитель. Тривалий час люди не замислювались над тим, на скільки їм вистачить дарованого природою, адже наша Земля така багата! Але це тільки на перший погляд. Уже сьогодні багато країн світу потерпають від нестачі корисних копалин. Але навіть якщо на Землі й будуть відкриті нові родовища, то це лише відсуне кризу у світовому господарстві на деякий час. Обмеженість природних багатств призвела до усвідомлення необхідності їх економного використання, вивчення , збереження.
Так, у статті 3 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» до основних принципів охорони довкілля, зокрема, віднесено гарантування екологічно безпечного середовища для життя і здоров’я людей; запобіжний характер заходів щодо охорони навколишнього природного середовища; гласність і демократизм у прийняті рішень, реалізація яких впливає на стан навколишнього природного середовища; формування в населення екологічного світогляду.
Завдання:
- Ми розмірковуємо над проблемами енергозбереження та охорони навколишнього середовища.
- Спробуємо запропонувати свої шляхи виходу з кризи засобами образотворчого мистецтва .
ІІІ. Актуалізація та корекція опорних знань.
- Рольова гра «Моя думка»
Проблемне питання. Україна має достатньо високий показник виробництва електроенергії. Чому ж у наш час в Україні відчувається нестача енергії?
(Учитель пропонує провести рольову гру та надати слово представникам різних організацій, які формують економіку нашого району, області. У ролях виступають учні, які заздалегідь отримали завдання)
Учитель. Проблема енергозбереження стоїть перед нашою країною дуже гостро: велика кількість виробленої електроенергії підприємствами із застарілими енергоємними технологіями при нестачі своїх енергоносіїв. Актуально. Ця проблема є й для нашої області, де ми мешкаємо, тому що промисловість, сільське господарство та мешканці області використовують значну частину електроенергії в країні.
Представник об’єднання «Харківенерго». Нам, робітникам відомства, що контролює використання електроенергії, як нікому відома ситуація з енерговико-ристанням та енергозбереженням в Україні. Наша країна отримала в спадок від СРСР надзвичайно неефективну енергоємну та матеріалоємну промисловість. Наприклад, для отримання 1 т цементу в Україні використовують 274 кг умовного палива, для порівняння, в Японії — 142 кг.
Витрати енергії в чорній металургії Японії на 20—30% нижче, ніж у нас, за рахунок упровадження передових технологій, які використовують меншу кількість електроенергії. На жаль, ці технології були розроблені саме в Україні, японці лише отримали ліцензії на їх використання та мають велику вигоду. У нас в металургії такі технології майже не впроваджені. В деяких підприємствах житлово-комунального господарства використовується модернізоване обладнання на котли. На жаль, ця практика не широко розповсюджена. Нас ніхто не примусить економити, доки ми не зрозуміємо цього самі.
Менеджер магазину «Все для дому». В нашому магазині продають освітлювальні прилади, лампи, світильники, дріт, деякі побутові прилади. Як ви знаєте, більша кількість вітчизняних побутових приладів використовує багато електроенергії. Якби у вітчизняних пилососів, телевізорів, холодильників були такі показники, як у найновіших зразків побутової техніки світу, економія електроенергії була б такою, що Україна змогла б відмовитись від всіх АЕС на своїй території. Більша кількість країн світу на освітлення використовує 13 % отриманої електроенергії, а Україна — в 1,5 рази більше. Причина в тому, що в нас переважають дуже неекономні джерела світу — лампи розжарювання, які перетворюють на світло лише 5—8% електроенергії. А в розвинених країнах переважають люмінесцентні лампи, корисне віддання яких 20 %, а найновіших типів —-до 30%. Розрахунки показали, що масове впровадження таких ламп зекономить до 70% електроенергії. Робітники нашого магазину намагаються крокувати в ногу з часом та пропонують покупцям сучасну енергозберігаючу продукцію. Такі лампи дорожчі, але економлять електроенергію та швидко окупають собівартість.
Представник станції технічного обслуговування автомобілів. Енергоносії широко використовуються у двигунах авто різних марок. Так, автомобіль «Жигулі» використовує 8-10 л бензину на 100 км, тоді як у більшості закордонних легкових авто цей показник 4,3—5,9 л, а шведська компанія «Вольво» розробила модель, яка витрачає лише 3,6 л на 100 км. Легко уявити, яку економію коштовного та дефіцитного палива мала б наша країна, якби наблизила б характеристики своїх авто до цих показників.
Учитель. Виявляється в природі є чимало багатств, які не освоєні та, фактично, не використовуються. Наприклад, щосекунди наша планета отримує від Сонця близько 65 млрд. кіловат – годин енергії, що значно більше, ніж виробляють за рік такі європейські держави, як Греція, Данія, Португалія та Фінляндія разом узяті, а літньої днини сонячна енергія, що потрапляє на 1м2 поверхні Землі, несе близько 800 ват. Це потужність електроплитки! Крім унікальної сонячної енергії, на Землі багато дарів, які поки ще використовує людина. Можливо, комусь із вас доведеться розробляти нові технології, що не матимуть негативних наслідків для природи.
ІV. Робота над темою
- Бесіда.
Що таке плакат? ( різновид мистецтва графіки, один із найпоширеніших видів рекламного та агітаційного мистецтва)
Плакат активно впливає на маси людей, Сприймається він звичайно на ходу, у русі, тому він має бути без зайвих деталей, виразним, емоційним. Головне в плакаті має відразу впадати в око й закликати до дії тих, до кого він звернений.
Від мистецтва плаката вимагається створення простих і дохідливих, чітких і лаконічних за формою та змістом композицій.
Що таке композиція? (побудова художнього твору, зумовлена змістом і призначенням, пошук гармонійної взаємодії всіх частин твору).
Шрифт, який відіграє неабияку роль у плакаті, має органічно пов’язуватися із зображенням, лаконічно, але повно розкривати ідею плаката. Написати його треба чітко, виразно, щоб він легко читався здалеку
- Перегляд демонстраційного матеріалу з коментарем учителя.
Подивіться на плакати різних художників. Це допоможе вам знайти свою композицію. Тему малюнка, розміщення тексту, загальну композицію не варто копіювати з готових зразків.
Допоможи
Світ у твоїх руках
- Послідовність виконання роботи.
- Зробіть кілька начерків за уявою.
- Відберіть найголовніше, що має лягти в основу вашої майбутньої композиції.
- Зробіть найзагальнішу схему плаката (горизонтальний, вертикальний).
- Визначте місце малюнка, висоту і розміщення літер тексту.
- Виконайте ескіз плаката в загальних обрисах не перевантажуючи його дрібницями.
- Виконайте роботу в кольорі.
- Самостійна робота учнів.
- Підсумок уроку.
Перегляд, оцінювання, визначення переможців.