Мета: ознайомити учнів з ікебаною як видом мистецтва, історію виникнення та стилями, з виражальними засобами ікебани; розвивати уміння дітей сприймати, розрізняти та аналізувати характерні особливості природної форми; розвивати дрібну моторику руки; виховувати естетичне сприйняття навколишнього середовища, шанобливе ставлення до культурних традицій інших народів.
Очікувані результати: учні знають, що таке ікебана, виражальні засоби виду мистецтва, історію виникнення японського мистецтва аранжування; уміють передавати свій настрій і враження під час виготовлення ікебани.
Обладнання: ПК, презентація «Ікебана. Бонсай.»
Матеріали та інструменти: живі або штучні квіти, гілочки дерев, вази, ножиці, пінопласт для квітів.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Привітання. Перевірка готовності учнів до уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Бесіда за питаннями:
- Які види японського мистецтва вам відомі?
- Що ви про них знаєте?
ІІІ. Викладення нового матеріалу
Пояснення вчителя
Ікебана (у перекладі з яп. іке — життя, бана – квіти, «живі квіти» ) – традиційне японське мистецтво аранжування, створення композицій зі зрізаних квітів, гілок у спеціальних ємностях та розміщення їх у інтер’єрі.
Японська ікебана є найдавнішим мистецтвом складання букетів. Ікебана дуже тісно пов’язана з живою природою. Колірне багатство, так само як і геометричні фігури і лінії, в ікебані мають глибокий символічний зміст. Значення квітів і рослин, їх поєднання в композиції утворює складну мову, за допомогою якої автор і передає настрій, почуття і образи. Матеріал композиції може показувати пори року. Кожному святу так само відповідають певні квіти та їх поєднання. Часто ікебана є посередником у спілкуванні між людьми. Її можна зустріти в інтер’єрі поряд з художніми творами.
— Згадайте, що таке інтер’єр?
— Що таке дизайн? Де його застосовують?
(демонстрація ілюстрованого матеріалу із зразками дизайну).
Мистецтво ікебани прийшло до Японії з Індії разом з буддійським ученням у VІ ст. Засновником першої школи ікебани є священик храму Раккакудо в Кіото. Його композиції були настільки майстерними, що інші священики зверталися до нього за порадою. Мешкав він біля озера, що японською звучить як ікенобо. Надалі за його учнями і закріпилася ця назва – ікенобо.
У зв’язку з тим, що ікебана набула широкого поширення як серед знаті, так і серед простого народу – до композиції почали висуватися певні вимоги. Основним принципом в складанні букету було те, що високе центральне стебло супроводжується двома іншими, коротшими. Вони втілювали собою небо, землю і людину. Із збільшенням кількості шкіл ікебани зростала і кількість стилів: Рікко, Нагеіре, Сека. Починаючи з ХІХ ст. майстрами ікебани могли стати жінки, хоча раніше це вважалося виключно чоловічим заняттям.
Японці люблять карликові дерева як символ національної особливості – природженої любові до природи. Бонсай – мистецтво вирощування карликових дерев в мініатюрі.
Перегляд презентації « Ікебана. Бонсай.» . Коментарі вчителя.
ІV. Закріплення вивченого матеріалу
Бесіда
- Із чого японці створюють композиції?
- Що символізують 3 гілочки?
- Чому ікебана вважається посередником між людьми?
Творче завдання
Скласти ікебану з живих або штучних квітів та гілок. (Ілюстрований матеріал).
Індивідуальна робота за творчим завданням
Учні виконують творчу роботу (музичний супровід).
Презентація учнівських робіт (самооцінка).
- V. Підбиття підсумків уроку
Бесіда за запитаннями
- Що вам найбільше сподобалося на уроці?
- Які труднощі виникали під час роботи?
- Яка робота вас зацікавила, здивувала, вразила?
Домашнє завдання: підготувати матеріали на наступний урок ( альбом, фарби, пензлі, простий олівець, гумку, ємність для води, серветку).