Дизайн середовища. Ікебана.

Мета: ознайомити учнів з ікебаною як видом мистецтва, історію виникнення та стилями, з виражальними засобами ікебани; розвивати уміння дітей сприймати, розрізняти  та аналізувати характерні особливості природної форми; розвивати дрібну моторику руки; виховувати естетичне сприйняття навколишнього середовища, шанобливе ставлення до культурних традицій інших народів.

Очікувані результати: учні знають, що таке ікебана, виражальні засоби  виду мистецтва, історію виникнення японського мистецтва аранжування;  уміють передавати свій настрій і враження під час виготовлення ікебани.

Обладнання: ПК, презентація «Ікебана. Бонсай.»

Матеріали та інструменти: живі або штучні квіти, гілочки дерев, вази, ножиці, пінопласт для квітів.

Тип уроку: комбінований.

                                          Хід уроку

І. Організаційний момент

Привітання. Перевірка готовності учнів до уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань

Бесіда за питаннями:

  • Які види японського мистецтва вам відомі?
  • Що ви про них знаєте?

ІІІ. Викладення нового матеріалу

Пояснення вчителя

Ікебана (у перекладі з яп. іке — життя, бана – квіти, «живі квіти» ) – традиційне японське мистецтво аранжування, створення композицій зі зрізаних квітів, гілок у спеціальних ємностях та розміщення їх у інтер’єрі.

Японська ікебана є найдавнішим мистецтвом складання букетів. Ікебана дуже тісно пов’язана з живою природою. Колірне багатство, так само як і геометричні фігури і лінії, в ікебані мають глибокий символічний зміст. Значення квітів і рослин, їх поєднання в композиції утворює складну мову, за допомогою якої автор і передає настрій, почуття і образи. Матеріал композиції може показувати пори року. Кожному святу так само відповідають певні квіти та їх поєднання. Часто ікебана є посередником у спілкуванні між людьми. Її можна зустріти в інтер’єрі поряд з художніми творами.

— Згадайте, що таке інтер’єр?

— Що таке дизайн? Де його застосовують?

(демонстрація ілюстрованого матеріалу із зразками дизайну).

Мистецтво ікебани прийшло до Японії з Індії разом з буддійським ученням у VІ ст. Засновником першої школи ікебани є священик храму Раккакудо в Кіото. Його композиції були настільки майстерними, що інші священики зверталися до нього за порадою. Мешкав він біля озера, що японською звучить як ікенобо. Надалі за його учнями і закріпилася ця назва – ікенобо.

У зв’язку з тим, що ікебана набула широкого поширення як серед знаті, так і серед простого народу – до композиції почали висуватися певні вимоги. Основним принципом в складанні букету було те, що високе центральне стебло супроводжується двома іншими, коротшими. Вони втілювали собою небо, землю і людину. Із збільшенням кількості шкіл ікебани зростала і кількість стилів: Рікко, Нагеіре, Сека. Починаючи з ХІХ ст. майстрами ікебани могли стати жінки, хоча раніше це вважалося виключно чоловічим заняттям.

Японці люблять карликові дерева як символ національної особливості – природженої любові до природи. Бонсай – мистецтво вирощування карликових дерев в мініатюрі.

Перегляд презентації « Ікебана. Бонсай.» . Коментарі вчителя.

 

 

ІV. Закріплення вивченого матеріалу

Бесіда

  • Із чого японці створюють композиції?
  • Що символізують 3 гілочки?
  • Чому ікебана вважається посередником між людьми?

Творче завдання

Скласти ікебану з живих або штучних квітів та гілок. (Ілюстрований матеріал).

Індивідуальна робота за творчим завданням         

Учні виконують творчу роботу (музичний супровід).

Презентація учнівських робіт (самооцінка).

  1. V. Підбиття підсумків уроку

Бесіда за запитаннями

  • Що вам найбільше сподобалося на уроці?
  • Які труднощі виникали під час роботи?
  • Яка робота вас зацікавила, здивувала, вразила?

Домашнє завдання: підготувати матеріали на наступний урок ( альбом, фарби, пензлі, простий олівець, гумку, ємність для води, серветку).

 

 

 

 

Поделиться в соц. сетях

Опубликовать в Google Buzz
Опубликовать в Google Plus
Опубликовать в LiveJournal
Опубликовать в Мой Мир
Опубликовать в Одноклассники

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *