Фантастичні та реалістичні образи тварин у мистецтві

Зображення фантастичних тварин у творчості М. Приймаченко». 

 Метарозвивати  ключові  компетентності:  вміння  вчитися (організовувати  робоче  місце,  планувати  свої  дії,  завершувати  практичну роботу,  охайність  в  роботі),  загальнокультурну  компетентність  (особливості українського  вжиткового  мистецтва),  соціальну  компетентність  (продуктивно співпрацювати  з  партнерами  в  групі),  громадянську  компетентність  (повагу національних звичаїв і традицій);

розвивати  предметні  компетентності:  розширювати знання учнів про анімалістичний жанр, продовжувати  вчити малювати птахів, ознайомити учнів з творчістю видатної української художниці М.Приймаченко.

розвивати:  розвивати творчі здібності, фантазію, мислення, уяву.

виховувати: емоційне сприйняття оточуючого світу, активізувати творчу уяву.

обладнання: презентація, роздатковий матеріал (репродукції робіт М.Приймаченко, схеми  поетапності зображення тварин), підручник;

Матеріали  та  інструменти:  кольоровий папір, гуашеві фарби, пензлі, палітра, склянка з водою.

Тип уроку: комбінований 

Методи і засоби роботи: евристична бесіда; практична робота на базі засвоєного матеріалу.

Терміни і поняття: анімалістичний жанр, анімаліст, контраст, нюанс

Епіграф: «Роблю сонячні квіти тому, що людей люблю, творю на радість, на щастя людям, щоб всі народи один одного любили, щоб жили вони, як квіти по всій землі…»

                                                                                               Марія Приймаченко

ХІД УРОКУ

І. Організація уваги учнів, оголошення теми та мети уроку

ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь. (Фронтальне опитування)

 • Які жанри образотворчого мистецтва ви знаєте?
 • Як саме називається жанр в якому зображують тварин та птахів?

Анімалістичний жанр – жанровий різновид образотворчого мистецтва, що зображує тварин.

 • Як називають художників, що працюють в цьому жанрі?

Анімаліст – митець, який зображує тварин.

III.  Мотивація навчальної діяльності

Про справжній твір народного мистецтва говорять: «Зроблено з душею». У народі звуть душею саму суть, зміст художнього образу. Народні майстри – тонкі й чуйні художники, а ще вони – мудрі філософи, які вкладають у свої твори глибинний зміст. Уся їхня праця, усі помисли – на щастя, на радість людям. Уся їхня праця, усі помисли – на щастя, на радість людям. Хіба може бути мета краща і благородніша? Хочеться вірити, що ви відчуєте й зрозумієте їхню щирість, величну простоту.

ІV. Вивчення нового матеріалу 

Розповідь учителя

Коли ми дивимось на предмети декоративно – прикладного (декоративно-ужиткового) мистецтва, на розписи, різьблені або ковані візерунки чи іграшки, помічаємо, що ці зображення відрізняються від того, що оточує нас в повсякденному житті. Малюнки квітів, тварин, птахів якими прикрашали майстри тарелі, глечики, килими, рушники, одяг, зовсім не схожі на ті, які ми бачимо в реальності. Чому це так? А тому, що це зображували майстри декоративно-прикладного мистецтва. Вони їх роздивлялись, аналізували форму та колір, робили замальовки, а потім стилізували.

Стилізація – це процес узагальнення предмета за формою та кольором на основі добирання найвиразніших його рис.

Знайдіть серед зображень ті, які на вашу думку є стилізованими:

Сьогодні на уроці ми  будемо художниками – анімалістами, які малюють  дивовижних звірів.

Для початку мені б хотілося ознайомити вас з творчістю знаменитої української художниці  Марією Оксентівною Приймаченко. Вона є яскравим прикладом художниці, яка талановито втілила  любов до тварин, птахів в своїх роботах.

«Роблю сонячні квіти тому, що людей люблю, творю на радість, на щастя людям, щоб всі народи один одного любили, щоб жили вони, як квіти по всій землі…»

                                                                                               Марія Приймаченко

Розповідь учителя

Марія Оксентіївна Приймаченко народилася 1909 року в селі Болотня на Київщині. Родичі майбутньої художниці були творчими та обдарованими людьми. Її батько  займався теслярством і різьбленням по дереву, бондарював. Мати була визнаною майстринею вишивання, сама одягалася і одягала сім’ю у власноруч вишиті сорочки. Бабуся фарбувала і розписувала писанки. Від них і перейняла художниця вміння створювати той чарівний орнамент, що і вміщує в собі український колорит.

У дитинстві Марія Приймаченко занедужала важкою хворобою – поліомієлітом – це  вірусне захворювання, що супроводжує ураженням нервової системи та призводить до паралічів. Сталося лихо, коли дівчинці було 6-7 років. Спершу біль був дуже важкий, та поступово минув. Маруся піднялася, проте одна нога залишалася нерухомою – і довелося прегарній дівчинці спиратися на милиці. Недуга, звичайно, дуже вплинула на дівчинку. Ніби через неї Марія стала не по-дитячому серйозною й спостережливою і у неї загострився слух і зір – усі предмети, що її оточували, ставали учасниками живої захоплюючої гри, частіше — яскравої і святкової, інколи – сумної. Найсприятливіші заняття тоді для дівчинки були вишивання й шиття. Хоча недуга змусила Марійку рано усамітнюватися, майбутня майстриня не падала духом, а навпаки, прагнула приносити людям радість…

В 8 років Марія почала розписувати хати. Сусідам припало до душі таке

оформлення осель, отож,  мала вона чимало замовників.

Будь-які витвори Марії Приймаченко були бездоганними, тому добра слава про неї ширилася все більше та більше. Але через хворобу в дитинстві Марія Приймаченко не змогла здобути хорошої освіти, обмежилася тільки  4 класами.

У 1935 році талановиту дівчину помітила київська художниця Тетяна Флеру, коли збирала взірці для виставки народного мистецтва. Це був справжній  подарунок долі.

Завдяки діяльності і старанню Тетяни Флеру наступного 1936 року Марію Приймаченко запросили до експериментальних майстерень при Київському державному музеї . Тут вона навчається і працює .

Першими її живописними роботами були, мабуть, перенесені на картон і папір мотиви традиційного настінного розпису й вишивки.

Потрапивши на заняття, вона чи не вперше в житті побачила білий папір і справжні фарби.

Малювала Марія Приймаченко обома руками – як правою, так і лівою, але ніякої відмінності, якою рукою було намальовано картину, не помітно.

Ті роки були плідними й щасливими. Її творчість надалі поступово стає різноманітнішою — Марія малює, вишиває, захоплюється керамікою. Але далеко не завжди експерименти з керамічними виробами були вдалими: деякі не витримували термообробки. Марії ж хотілося зберегти свої химерні візерунки – й вона стала переносити їх на папір.

Тоді ж і прийшов перший успіх. Роботи Марії Приймаченко відібрали на Українську республіканську виставку народного мистецтва, яка проходила в Києві. Наївні, яскраві, зворушливі роботи привернули увагу журі і були відзначені дипломом 1-го ступеня. Це була перша перемога!

Таким чином її твори з незмінним успіхом експонуються на виставках у Парижі, Варшаві, Софії, Монреалі,Празі…Талан художниці визнаний у світі.

Останні роки життя стара недуга скувала Марію Оксентівну, вона не підводилася з ліжка. Але продовжувала спілкуватися зі світом, не зупинялася, малювала і далі…

Марія Приймаченко намалювала понад 800 картин, 650 з них зберігається в Київському музеї українського народного декоративного мистецтва.

Померла геніальна художниця 18 серпня 1997 року в Києві. Похована в с.Болотня.

Робота з підручником

Роздивіться зображення тварин та птахів М. Приймаченко. Поясніть, чому художниця наділила тварин людськими рисами.

Аналіз роботи М. Приймаченко:

(Котячий цар)

—     Що зображено на картині?

 • До якого жанру ми відносимо цю композицію?
 • В якій кольоровій гамі працювала майстриня? (Контраст, нюанс)
 • Які засоби мистецтва використала художниця?
 • Щоб ви хотіли змінити в картині?
 • Чи подобається вам картина?
 • Які почуття викликає малюнок?

Перегляд демонстративного матеріалу (Учитель пропонує учням переглянути репродукції картин із зображенням птахів і тварин художниці).

 1. Практичне завдання

Різноманітність форм і барв споконвіку надихали людей на творчість. Птахи і тварини в нашій уяві стають чарівними: вони уособлюють уявлення про добро і зло, символізують поняття і речі, з якими щодня стикаються люди. Орел — відвага і гордість, ластівка —  веселість і надія, сова —  темрява і зловісність.

Намалюйте фантастичну тварину або птаха, використовуючи прийом стилізації.

Педагогічний малюнок на дошці з поясненням

 • Підбери формат та положення аркуша.
 • Визнач загальну форму та положення тварини чи птаха.
 • На око вияви пропорційні відношення між частинами тіла.
 • Уточни узагальнену форму, прослідкуй характер контурів, їх поєднань.
 • Визнач кольорове співвідношення забарвлення своєї істоти, підпири контрастний кольоровий папір.

  Словникова робота

Нюанс – тонка, ледь помітна відмінність у якості форми, розміру, тону,кольору, фактури. Протилежна нюансу категорія – контраст.

Контраст –  протиставлення та взаємне посилення будь-яких якостей,що співвідносяться між собою.

(Додаткове творче завдання для учнів з високим рівнем навчання: доповнити зображення птахів пейзажем)

Пальчикова гімнастика

Вересень писати вчився,

Але швидко щось втомився.

Жовтень втому проганяє,

Йому руку простягає.

В кулачок, на замок,

А тепер зроби місток.

Листопад — рідний брат,

По місточку пройти рад.

В другу сторону пройдеть­ся

В кулачок рука зіжметься.

Розігнуться пальчики —

Ось веселі зайчики…

Ну, досить забавлятись —

За пензлик треба братись

І малювати старатись.

Діти виконують завдання. Вчитель надає індивідуальні поради кожному учневі. Під час роботи звучить аудіо запис  В.А.Моцарта «Времена года» — Гроза. Звуки природи., Д.Шостаковича «Душа».

VІ. Підсумок уроку

 1. Аналіз робіт учнів ( виставка кращих учнівських робіт)

Учитель робить виставку на дошці з найкращих робіт. Проводиться обговорення цих робіт.

—   Яка робота найкраща? Чому?

 • Чи сподобалося вам працювати новою технікою?
 • У чому ви відчули труднощі?
 • Що давалось легко?

VІІ.  Домашнє завдання

Виконайте замальовки птаха з натури та створіть його стилізоване зображення.

 

Поделиться в соц. сетях

Опубликовать в Google Buzz
Опубликовать в Google Plus
Опубликовать в LiveJournal
Опубликовать в Мой Мир
Опубликовать в Одноклассники

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *