УРОК 7.

ФОРМА, КОЛІР, ДЕКОР У СТВОРЕННІ ПЕВНОГО ЗА ХАРАКТЕРОМ ОБРАЗУ

Мета:

  • поглиблювати знання про формат та розмір художнього твору; продовжувати ознайомлювати учнів з видами паперової пластики; закріплювати знання про узагальнення форми;
  • продовжувати формувати в дітей уміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати; розвивати творчу уяву, спостережливість, акуратність, увагу;
  • виховувати в учнів зацікавленість творчою діяльністю в умовах практичної роботи; виховувати почуття прекрасного.

Тип уроку: комбінований

Вид художньо-практичної діяльності: живопис

 

Хід уроку

І. Організаційний момент

 

ІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Бесіда
  • Пригадайте, що таке формат картини і яким він може бути.
  • Чи впливає розмір картини на наше сприйняття її сюжету?

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Словник. Формат (від лат.formo — надати форму) — лінійні розміри (довжина та висота або ширина) аркуша паперу, картини та ін.

Слово вчителя

Для створення художнього образу митці використовують такі декоративні властивості як колір, фактура, орнаментальні візерунки, рельєфні прикраси.

  1. Вивчення нового матеріалу
  2. Слово вчителя

Роль кольору у творах образотворчого мистецтва може бути різною.

Колір природний, матеріальний — колір матеріалів, що їх використовують художники, залежить від ступеня їх обробки: природний колір деревини і обпаленого, лакованого дерева; різні відтінки обпаленої, задимленої глини; лляних ниток, металів, каменів.

Колір мальовничий, виразний говорить про мінливість стану природи, про рухливість колірних і світлових відношень, про багатство контрастів, про м’якість колірних переходів, виражає певні настрої, передає їхню динаміку: живопис кольорових полив у кераміці, живопис у забарвлених тканинах — батику, кольоровому ткацтві, аплікаціях, вітражах.

Зображувальний колір як один із засобів художньо-образного відтворення життя, створення колірної моделі реального забарвлення реальних об’єктів і навколишнього середовища; використовує складні відношення, градації, переходи тонів і відтінків, колірні контрасти, змішання кольорів, відблиски, рефлекси.

Колір символічний (від грец.symbolon — знак, характерна ознака) не зображує, а кодує, шифрує, позначає або ховає справжній сенс реальних предметів і подій. Протягом тисячолітнього розвитку мистецтва склалися певні асоціації, пов’язані з кольором, символіка значень кольорів, зіставлення різних кольорів також утворює смислові вирази: це чорно-червоно-білі вишивки  українському народному костюмі; червоне, чорне, біле, блакитне в давньоєгипетському мистецтві.

Декор (від лат.decorare — прикрашати) — сукупність елементів, що прикрашають предмет — орнаментальних або образотворчих. Декор, узгоджуючись із характером форм, уточнює та збагачує її. Декор має сильний вплив на глядача, і застосування його вимагає строгого порядку, інакше замість прикрашання форми може відбутися її зорове “руйнування”, відторгнення декору від форми. Частіше декором підкреслюють форму, виявляють її конструкцію або певним чином поділяють поверхню.

  1. Інтерактивне завдання. Робота з презентацією.

Розгляньте уважно твори Ніколаускаса Чурльоніса.

  • Про що розповідає художник?
  • Спробуйте відчути настрій картин і передати свої почуття словами.
  • Як ви вважаєте, яким чином художник зміг передати у своїх роботах ці почуття?
  • Якими засобами виразності він скористався?
  • Чому художник обрав саме ці форми, лінії, кольори дл втілення художнього образу?
  1. Узагальнення набутих знань. Художньо-практична діяльність

            Творче завдання. Індивідуальна робота

Радість, смуток, захоплення, зацікавленість, жах… Яскраві почуття залишають у нашій душі свій відбиток надовго.

Відобразіть свої почуття в малюнку.

  • Які кольори та образи ви оберете?
  • Якими матеріалами скористаєтеся?

Алгоритм виконання роботи

  1. Оберіть почуття, що ви його бажаєте зобразити.
  2. Виберіть вертикальне або горизонтальне розташування аркуша.
  3. Зробіть начерк простим олівцем.
  4. Виконайте малюнок поетапно аквареллю або гуашшю.
  5. Закріплення вивченого. Рефлексія

            Слово вчителя

Ми з вами роздивилися різні формати. Але для втілення задуму дуже важливий і розмір малюнка. Портрет улюбленої кішки не варто малювати на всю стіну шкільного коридору, а космічна битв із “Зоряних воєн” не вміститься на сірниковій коробці.

Художникові потрібно пам’ятати і про розмір зображення. Велике — завжди виступає з площини картини, маленьке — відступає вдалину, здається другорядним.

VII. Підбиття підсумків уроку

Перегляд і оцінювання робіт

 

Поделиться в соц. сетях

Опубликовать в Google Buzz
Опубликовать в Google Plus
Опубликовать в LiveJournal
Опубликовать в Мой Мир
Опубликовать в Одноклассники

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *