ТЕХНІКИ ЖИВОПИСУ
Мета:
- ознайомлювати учнів із образною мовою живопису; поглиблювати знання про техніки малювання фарбами; урізноманітнювати навички роботи з матеріалами;
- формувати уміння сприймати, розрізняти й аналізувати можливості фарб; розвивати дрібну моторику руки; стимулювати розвиток допитливості;
- виховувати естетичне сприйняття навколишнього світу; виховувати художній смак; забезпечувати доброзичливу атмосферу; зміцнювати в дітях бажання малювати
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
- Запитання до учнів
— Що таке колорит? (Колірна побудова картини)
- Слово вчителя
Основними засобами виразності у живописі є: колорит, малюнок, композиція, які пов’язані між собою, але в різних жанрах живопису вони можуть використовуватися художником по-різному.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя
Техніка, за образним висловом художника-мистецтвознавця П.П.Чистякова, — це мова художника. Не володіючи мовою, художник не зможе донести до глядача задум свого твору.
Техніку малювання художники розуміють широко: сюди включається техніка лінії, тушування, певна манера малюнка і письма та спосіб використання тих чи інших матеріалів (паперу, полотна, гуаші, акварелі тощо) відповідно до їх образотворчих можливостей.
В образотворчому мистецтві під технікою розуміється сукупність спеціальних навичок, способів і прийомів, за допомогою яких виконується художній твір.
ІУ. Вивчення нового матеріалу
- Слово вчителя
Словник. Техніка живопису — це вміння користуватися певними матеріалами і інструментами (техніка олійного живопису, акварелі та ін.), вміння використовувати художні можливості цього матеріалу.
Техніка живопису — це мова художника. Не володіючи мовою, художник не хможе донести до глядача задум свого твору. Техніки живопису можуть відрізнятися за типом обраної для роботи фарби: акварель, гуаш, енкаустика (малюнок восковими фарбами), живопис олійними фарбами та ін.
Фарби можуть виготовлятися з натуральних і штучних пігментів та наноситися на будь-яку поверхню: бетон, штукатурку, полотно, шовк, папір, шкіру, метал, асфальт, скло, кераміку.
- Інтерактивна гра “Загадки живопису”. Робота в групах
Учням пропонуються картки із зображенням відомих творів живопису. Завдання — визначити, якими фарбами виконане зображення.
- Бесіда
- Які фарби та яку поверхню обере для зображення художник-живописець, якщо він малює: сонячне сяйво, плакат-заклик, портрет відомої людини, улюблений пейзаж?
- Як ви вважаєте, чи зміниться характер зображення, якщо один і той самий задум ми будемо втілювати на холсті, бетоні, склі?
У. Узагальнення набутих знань. Художньо-практична діяльність
- Слово вчителя
Навіть у межах одного матеріалу існує багато технік нанесення фаби, що допомагають художнику якомога яскравіше втілити свій творчий задум.
Словник. Лесування (від нім. Lasierung — глазур) — техніка отримання глибоких переливчатих кольорів за рахунок нанесення напівпрозорих фарб поверх основного кольору
За рахунок перекриття основного кольору напівпрозорими шарами виходить новий глибокий відтінок. З допомогою техніки лесування можна створити неповторний ефект туману.
Словник. Пастозна техніка — нанесення густої, непрозорої фарби на робочу поверхню.
Фактура, світло і тінь на картинах, написаних у пастозній техніці залежать не тільки від кольору, а й від форми і напрямку мазків.
Словник. Техніка монотипії — малюнок спочатку виконують на склі, а потім забарвленим боком притискають до аркуша паперу. Зображення виходить трохи розмитим.
Техніка набризку — зображення утворюють брики фарби, що виконанні за допомогою зубної щітки або пензля.
Техніка “роздільний мазок” — на білий або кольоровий фон окремо накладаються мазки різних кольорів в одному напрямку.
Напрямок розташування мазків визначає настрій малюнка. Наприклад: мазки, накладені у горизонтальному напрямку, створюють ілюзію спокою.
- Інтерактивне завдання
Роздивіться картини, виконані у різних техніках живопису.
- Про що розповідають нам художники?
- Які кольори обрали вони для втілення свого задуму?
- Опишіть картину, яка вам найбільше сподобалася?
- Які почуття вона викликає?
- Як, на вашу думку, обрана техніка живопису впливає на втілення художнього образу?
- Творче завдання. Індивідуальна робота
Осінній дощ. Він шумить і шумить за вікном: то тихо шепоче, то гучно гримить, зриває з дерев останнє листя, змиває всі фарби…
Намалюйте мелодію дощу. Оберіть техніку живопису, що допоможе вам передати настрій та динаміку руху.
Алгоритм виконання роботи
- Оберіть формат картини
- Проведіть лінію горизонту
- Зробіть начерк пейзажу простим олівцем
- Виконайте пейзаж поетапно аквареллю або гуашшю, використовуючи обрану техніку.
УІ. Закріплення вивченого
- Бесіда
— Що нового дізналися?
— Назвіть техніки живрпису за матеріалом виконання
— Назвіть техніки живопису за способом нанесення фарби
УІІ. Підбиття підсумків уроку