Урок №5.

 ТЕХНІКИ ЖИВОПИСУ

Мета:

  • ознайомлювати учнів із образною мовою живопису; поглиблювати знання про техніки малювання фарбами; урізноманітнювати навички роботи з матеріалами;
  • формувати уміння сприймати, розрізняти й аналізувати можливості фарб; розвивати дрібну моторику руки; стимулювати розвиток допитливості;
  • виховувати естетичне сприйняття навколишнього світу; виховувати художній смак; забезпечувати доброзичливу атмосферу; зміцнювати в дітях бажання малювати

Тип уроку: комбінований

 

Хід уроку

І. Організаційний момент

 

ІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Запитання до учнів

— Що таке колорит? (Колірна побудова картини)

  1. Слово вчителя

Основними засобами виразності у живописі є: колорит, малюнок, композиція, які пов’язані між собою, але в різних жанрах живопису вони можуть використовуватися художником по-різному.

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

            Слово вчителя

Техніка, за образним висловом художника-мистецтвознавця П.П.Чистякова, — це мова художника. Не володіючи мовою, художник не зможе донести до глядача задум свого твору.

Техніку малювання художники розуміють широко: сюди включається техніка лінії, тушування, певна манера малюнка і письма та спосіб використання тих чи інших матеріалів (паперу, полотна, гуаші, акварелі тощо) відповідно до їх образотворчих можливостей.

В образотворчому мистецтві під технікою розуміється сукупність спеціальних навичок, способів і прийомів, за допомогою яких виконується художній твір.

 

ІУ. Вивчення нового матеріалу

  1. Слово вчителя

Словник. Техніка живопису — це вміння користуватися певними матеріалами і інструментами (техніка олійного живопису, акварелі та ін.), вміння використовувати художні можливості цього матеріалу.

Техніка живопису — це мова художника. Не володіючи мовою, художник не хможе донести до глядача задум свого твору. Техніки живопису можуть відрізнятися за типом обраної для роботи фарби: акварель, гуаш, енкаустика (малюнок восковими фарбами), живопис олійними фарбами та ін.

Фарби можуть виготовлятися з натуральних і штучних пігментів та наноситися на будь-яку поверхню: бетон, штукатурку, полотно, шовк, папір, шкіру, метал, асфальт, скло, кераміку.

  1. Інтерактивна гра “Загадки живопису”. Робота в групах

Учням пропонуються картки із зображенням відомих творів живопису. Завдання — визначити, якими фарбами виконане зображення.

  1. Бесіда
  • Які фарби та яку поверхню обере для зображення художник-живописець, якщо він малює: сонячне сяйво, плакат-заклик, портрет відомої людини, улюблений пейзаж?
  • Як ви вважаєте, чи зміниться характер зображення, якщо один і той самий задум ми будемо втілювати на холсті, бетоні, склі?

 

У. Узагальнення набутих знань. Художньо-практична діяльність

  1. Слово вчителя

Навіть у межах одного матеріалу існує багато технік нанесення фаби, що допомагають художнику якомога яскравіше втілити свій творчий задум.

Словник. Лесування (від нім. Lasierung — глазур) — техніка отримання глибоких переливчатих кольорів за рахунок нанесення напівпрозорих фарб поверх основного кольору

За рахунок перекриття основного кольору напівпрозорими шарами виходить новий глибокий відтінок. З допомогою техніки лесування можна створити неповторний ефект туману.

Словник. Пастозна техніка — нанесення густої, непрозорої фарби на робочу поверхню.

Фактура, світло і тінь на картинах, написаних у пастозній техніці залежать не тільки від кольору, а й від форми і напрямку мазків.

Словник. Техніка монотипії — малюнок спочатку виконують на склі, а потім забарвленим боком притискають до аркуша паперу. Зображення виходить трохи розмитим.

            Техніка набризку — зображення утворюють брики фарби, що виконанні за допомогою зубної щітки або пензля.

            Техніка “роздільний мазок” — на білий або кольоровий фон окремо накладаються мазки різних кольорів в одному напрямку.

Напрямок розташування мазків визначає настрій малюнка. Наприклад: мазки, накладені у горизонтальному напрямку, створюють ілюзію спокою.

  1. Інтерактивне завдання

Роздивіться картини, виконані у різних техніках живопису.

  • Про що розповідають нам художники?
  • Які кольори обрали вони для втілення свого задуму?
  • Опишіть картину, яка вам найбільше сподобалася?
  • Які почуття вона викликає?
  • Як, на вашу думку, обрана техніка живопису впливає на втілення художнього образу?
  1. Творче завдання. Індивідуальна робота

Осінній дощ. Він шумить і шумить за вікном: то тихо шепоче, то гучно гримить, зриває з дерев останнє листя, змиває всі фарби…

Намалюйте мелодію дощу. Оберіть техніку живопису, що допоможе вам передати настрій та динаміку руху.

Алгоритм виконання роботи

  1. Оберіть формат картини
  2. Проведіть лінію горизонту
  3. Зробіть начерк пейзажу простим олівцем
  4. Виконайте пейзаж поетапно аквареллю або гуашшю, використовуючи обрану техніку.

 

УІ. Закріплення вивченого

  1. Бесіда

— Що нового дізналися?

— Назвіть техніки живрпису за матеріалом виконання

— Назвіть техніки живопису за способом нанесення фарби

 

УІІ. Підбиття підсумків уроку

 

 

 

 

 

Поделиться в соц. сетях

Опубликовать в Google Buzz
Опубликовать в Google Plus
Опубликовать в LiveJournal
Опубликовать в Мой Мир
Опубликовать в Одноклассники

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *