Урок №10.

ПЕТИКІВЬКИЙ РОЗПИС

Мета:

  • продовжувати ознайомлювати учнів з видами декоративно-ужиткового мистецтва; надавати відомості про народне мистецтво як різновид декоративно-ужиткового мистецтва; розглядати засоби виразності петриківського розпису; закріплювати знання про декоративну композицію, основні види композиційних схем; розглядати засоби виразності декоративної композиції; ознайомлювати з матеріалами та інструментами для декоративного розпису;
  • розвивати навички та вміння дітей працювати в техніці петриківського розпису; розвивати точність рухів та окомір;
  • виховувати в учнів почуття прекрасного, розуміння народного декоративного мистецтва та любов до національної художньої спадщини

Тип уроку: комбінований

 

Хід уроку

 

І. Організаційний момент

 

ІІ. Актуалізація опорних знань

            Бесіда

  • Які види ДУМ ви знаєте?
  • Чим твори різних видів ДУМ відрізняються один від одного?
  • Які види ДУМ вам найбільше подобаються і чому?

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

  1. Слово вчителя з елементами бесіди

… Їхали бояри рядочком

та й попід вишневим садочком,

Зломили квіточку зелененьку,

Кликали Марієчку молоденьку:

— Ти йди, Марієчко, з нами,

Дамо тобі квіточку з перами,

Ще й з золотими краями…

(З весільної пісні)

Розписування стін хат, а часом і господарських будівель було дуже популярним на українських землях у давнину, а місцями збереглося й донині.

Стіни в українській хаті майже завжди білилися, як і піч, тому в хаті вистачало вільного місця для прикрашання вішаними образами або мальованими різнобарвними орнаментами.

Господині або інші члени родини — жінки розмальовували стіни орнаментами різних кольорів.

Найчастіше це були фантастичні дерева з птахами: півниками, щигликами.

Ззовні розмальовували обрамлення вікон та віконниці. Хата наче виростала із зелені дерев та квітів, що її оточували.

 

  1. Усне завдання в групах (по четверо учнів)

Складіть усний опис-розповідь за одним з малюнків.

 

ІУ. Вивчення нового матеріалу

  1. Слово вчителя

Традиція розписування виникла дуже давно та завжди була пов’язана із магічними віруваннями та діями. Розписні “дерева життя” (“райське дерево”, “дерево-гілка”) зовсім не схожі на реальні дерева — це яскравий витвір людської фантазії. Дерево оздоблювали фантазійними птахами та квітами. Це — образ вигаданого дерева, що стоїть десь у Бога в раю. Його ніхто не бачив, але повинно бути надзвичайно гарним і чудодійним. Тому й кожне зображення цього дерева має бути фантастичним.

У пізніші часи в розписах почали з’являтися натуралістичніші мотиви (листки дуба, клена, хмелю, барвінка, винограду, вінки й букети, сови й павичі).

Орнаменти стінопису в окремих місцевостях наближалися до орнаментів вишивок (особливо в розписах над вікнами), килимів (особливо в розписах над підлогою), пічних кахлів (на печах), але вони були завжди яскравими, пишними.

Розписували хати пір’ям, пензлями, рогозою, віхтям. Квіти й листки найчастіше малювали пальцем.

Малюнок, створений для розпису глека, смішно виглядатиме на тканині або меблях. Зображення в ДУМ зазвичай роблять спрощеними, як кажуть художники — стилізованими.

 

  1. Бесіда за презентацією.

Усе розмаїття візерунків утворено за допомогою чотирьох типів мазків.

“Гребінчик” — мазок, що починається з потовщення, зробленого натиском пензля та завершується тонким вусиком, який виконується легким дотиком кінчика пензля. Прокладені разом декілька таких мазків нагадують гребінчик.

“Зернятко” — мазок, який наносять, починаючи з легкого дотику до сильного натиску пензлем. Коли такі мазки покладені по обидві сторони від стебла, кінчиком назовні, зображення нагадує колос.

“Горішок” — складається з декількох гребінцевих мазків, що вигнуті полулунками та поставлені один проти одного. Якщо заповнюють вільне місце між лунками мазками, “зернятка” отримують форму, схожу на лісовий горіх.

“Перехідний мазок” — поєднує дві фарби в одному русі пензля. Сухий пензель занурюють у зелену, а потім у жовту фарбу. На папері залишається слід жовтої фарби, який плавно переходить у зелений.

 

У. Узагальнення набутих знань. Художньо-практична діяльність

  1. Інтерактивне завдання

            Організація сприйняття творів мистецтва

Роздивись твори майстрів петриківського розпису.

  • Чи можете ви визначити, які саме рослини зображені на картинах? За якими ознаками ви це визначили?
  • Чому, на вашу думку, художники обирають для своїх картин яскраві контрастні кольори?
  • Знайдіть на картинах вже знайомі вам типи мазків.

 

  1. Творче завдання. Індивідуальна робота

            Слово вчителя

Створіть квіткову композицію, використовуючи елементи петриківського розпису.

Алгоритм виконання роботи

  1. Виконайте схему малюнка простим олівцем.
  2. Намітьте кольором місце розташування кожної квітки.
  3. Намалюйте квіти та листя.
  4. Додайте стеблинки і травичку для завершення композиції.

 

УІ. Закріплення вивченого. Рефлексія

            Бесіда

  • Що найбільше сподобалося на уроці?
  • Що зацікавило?
  • Що нового ви сьогодні дізналися?

 

УІІ. Підбиття підсумків уроку

Поделиться в соц. сетях

Опубликовать в Google Buzz
Опубликовать в Google Plus
Опубликовать в LiveJournal
Опубликовать в Мой Мир
Опубликовать в Одноклассники

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *