Урок №7

Тема . Виразні силуети. Виготовлення  аплікації з природних матеріалів. Сімейка грибів.

Мета. Надавати учням початкові знання про силуетні форми; продовжувати формувати первинні навички роботи в техніці аплікації; ознайомлювати з техніками аплікації з природних матеріалів; розвивати дрібну моторику руки; стимулювати розвиток допитливості; виховувати естетичне сприйняття навколишнього світу.

Обладнання. Простий олівець і гумка; засушені листя і трави; клей ПВА;пензлик для клею; серветки; коробочка для елементів аплікації.

 Хід уроку

І. Організація класу  

1        Привітання

Ніжний погляд, добре слово

Зігріває кожен день.

Діти, привітаємось

  • Добрий день!

А щоб гарний настрій мати

Треба друзів також привітати.

(Діти стають у коло, передаютьодин одному кульку  і посміхаючись вітаються)

2        Перевірка готовності до уроку

 

3       Упорядкування робочих місць

  1. Актуалізація опорних знань і вмінь:
  2. Бесіда за запитаннями
  • Який вид образотворчого мистецтва має справу з лініями та силуетами?
  • Ви вже знаєте, що графіка — це невибагливе мистецтво, якщо ми маємо на увазі малюнок. Але малюнок — це не завжди мистецтво.
  • Людей, які малюють, можна побачити не лише в майстерні Художника. Люди малюють у будь-якій обстановці, на будь-якій поверхні, будь-якими матеріалами. Малюють на уроках, на тротуарах, на піску, вологій землі… Малюють дорослі й діти, малюють для справи і просто так… Малювати можна не лише на будь-чому, але і чим завгодно — цвяхом, паличкою, пальцем на піску.
  • Які засоби виразності дарує нам графіка?
  • Якими матеріалами та інструментами ми користуємося, створюючи лінійне зображення?
  • Де у природі ми зустрічаємо лінії та плями?

III.      Пояснення нового матеріалу:

  1. Пояснення вчителя
  • Якщо прикласти руку до яскраво освітленої шибки або розглядати її проти світла, то видно темний силует руки.
  • Слово «силует» з’явилося майже 300 років тому. Це прізвище француза, який вирізав різні фігурки з паперу і дарував їх знайомим. Силуети всім подобалися, тому що у такий спосіб можна було робити портрети людей у профіль (нібито дивлячись на них збоку, коли видно обриси — ніс і підборіддя). Ці портрети були значно дешевшими, ніж намальовані фарбами, виготовляли їх швидше. Після винаходу фотографії про силуети майже забули. Лише поодинокі художники робили їх для прикрашання книг і власного задоволення.
  • З допомогою силуету можна зобразити навколишній світ через різницю світлого і темного.
  • Проте силуетні зображення можна створювати не лише за допомогою графічних матеріалів. їх можна вирізувати з кольорового паперу. Можна заповнювати контур дрібними природними (насіння, пісок) або штучними матеріалами (бісер). А можна створювати силуетні зображення за допомогою висушеного різнокольорового листя.
  1. Фізкультхвилинка

Вправа «Зірочка»(виконується під супровід повільної музики).

  А тепер трохи відпочинемо. Уявіть, що знаходимось за селом. Літо. Глибока ніч. Навколо тихо- тихо. Ми виходимо босоніж в сад. Ногам холодно і мокро, тому що трава покрита росою. Над головою чорніє безкрає небо, всіяне мільйонами зірок. І раптом під нашими ногами ми помічаємо маленьку зірочку! Вона впала з неба і загубилась в густій траві. Візьміть її в руки. Чи відчуваєте ви, яка вона холодна? Як же їй страшно і самотньо далеко від дому, від рідних… Ще трохи, і зірочка згасне, перетвориться на крапельку роси, а вранішнє сонечко висушить її… Подихайте у свої долоньки. Поділіться із зірочкою своїм теплом… Бачите, вона стала світити яскравіше…А тепер уявіть найщасливіщий день у своєму житті. Можливо — це ваш день народження. Можливо, день, коли ви отримали гарну оцінку. А може просто звичайний день, коли ви прокинулись вранці, поглянули на радісне сонечко і подумали: «Як добре жити на світі!» Поділіться із зірочкою своїм щастям. А тепер розкрийте долоні. Погляньте, який яскравий вогник горить перед вами! Тепер уже зірочка не згасне! Це ви подарували їй нове життя! Можна покласти зірочку в кишеню або подарувати другові. Можна відпустити…А я дарую зірочку всім вам! Будьте щасливі!

—     Сьогодні на наш урок завітав Лісовичок. Він запрошує нас відвідати лісову галявину. Але спочатку, щоб вирушити у подорож, необхідно відгадати загадку, яку пропонує Лісовичок, щоб дізнатися, про що піде розмова на нашому уроці.

В теплий дощик народився,

Парасолькою накрився.

Може б, з лісу пострибав,

Якби другу ногу мав. (Гриб)

  • Ми вирушимо з вами до осіннього лісу! Там можна побачити безліч грибів. Вони ростуть у траві та під листям. Проте із задоволенням залишають свої схованки аби позувати таким художникам, як ви.
  • Отже, діти, Лісовичок запросив нас на гостину до грибного царства.
  • Хто з вас уже збирав гриби в лісі?
  • — Як ви знаєте, гриби є їстівні й отруйні. Але слід пам’ятати, що коли ми в лісі зустрічаємо отруйного гриба, то не слід його зривати чи збивати ногою, тому що для людей він отруйний, а для лісових звірів він — як ліки від хвороби.
  • Які гриби ви знаєте?
  • Знайдіть серед ілюстрацій силуети грибів.
  • Давайте звернемо увагу, якою різноюможе бути форма грибів.
  1. Закріплення вивченого матеріалу:
  2. Пояснення до творчого завдання:
  • Сьогодні ми працюватимемо із засушеними листочками дерев і травами, які ви приготували вдома.
  • Згадайте: перед тим, як покласти листочки під прес, ви ретельно розгладжували їх, щоб не викривити форму рослин. Висохле листя — готовий матеріал для нашого уроку. Воно легко лягає на площину, що відповідає головній умові будь-якого декоративного зображення.
  • Для виконання роботи ми скористаємося технікою аплікації. Вона зручна тим, що природні або вирізані з паперу форми можна пересувати, додавати до них нові, прибирати зайві. Це полегшує . пошук різних варіантів композиції.
  • Наклеювати елементи потрібно лише тоді, коли кожен елемент займе своє місце і композиція цілком відповідатиме задуму.
  1. Фізкультхвилинка

Зранк угноми в ліспішли… (ходьба на місці)

По дорозі гриб знайшли… (Нахиляємося вперед, потім піднімаємося, при цьому руки тримаємо на талії)

А за ним то раз-два-три… (Нахиляємося вправо, вліво…)

Показалися ще три!… (Руки вперед і розводимо в сторони)

І поки гриби збирали… (Нахиляємося, і руками намагаємося достати до пальців ніг)

Гноми в школу непопали…(Руками беремося за щоки і качаємо головою вправо, вліво…)

Побігли, поспішили… (Біг на місці, або по кругу)

І гриби всі погубили…(Присідаємо).

 

  1. Індивідуальна робота за творчим завданням:

Використовуючи засушене листя і трави, виконайте композицію «Сімейка грибів».

(Учитель звертає увагу учнів на те, що елементи мають бути схожими на природні форми не лише за силуетом, але й за кольором.)

V.Актуалізація набутих знань

— Що таке силует?

— Звідки до нас прийшли ці зображення?

— На честь кого такі зображення отримали свою назву?

VІ.       Підбиття підсумків

  1. Перегляд і виправлення помилок у роботах учнів.
  2. Демонстрування дитячих робіт.
  3. Бесіда:
  • Що нового ви дізналися на уроці?
  • Чому навчилися?
  • Кому подаруєте свою аплікацію?

Поделиться в соц. сетях

Опубликовать в Google Buzz
Опубликовать в Google Plus
Опубликовать в LiveJournal
Опубликовать в Мой Мир
Опубликовать в Одноклассники

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *