Урок 4

Тема . Види і типи ліній. Виражальні можливості лінії. Створення виражального образу лінійними засобами на основі творчої уяви.   Тематичне завдання «У світі тварин».

Мета. Розширювати знання учнів про графіку, як вид образотворчого мистецтва. Сформувати уявлення про види і типи ліній, їх виражальні можливості. Навчати виконувати малюнок у цій техніці за допомогою ліній, штрихів, крапок різними матеріалами. Розвивати моторику руки, фантазію, уяву. Виховувати спостережливість учнів, здатність до сприйняття, розуміння та створення художніх образів.

Цілі навчання: формувати в дітей художньо-естетичне ставлення до дійсності . Розвивати знання і уявлення про образотворче мистецтво, його історію та роль у житті людей.

Тип уроку: комбінований.

Техніка виконання: графічні техніки (простий олівець, кольорові олівці, фломастери, кольорова крейда.

Методи навчання: інформаційно-рецептивний

Форма організації: урок

Терміни і поняття: графіка, анімалістичний жанр, контурна лінія, силует

Обладнання для вчителя: мультимедійна дошка, комп’ютер.

 для учнів: олівці, ручки (кулькові, гелеві), фломастери, крейда,   альбом.

Візуальний ряд: Бик (печера Ласко, Франція); Олень (печера Фон-де-Гом, Франція); Страуси (рисунок, Африка); В. Сєров. Лев що спить; П. Пікассо. Тореадор; Марал і пантера. (Алтай); В. Ватагін. Рись; О. Лаптєв. Начерк;    Х. Бальтцер. Віслючок

Літературний ряд: вірш

Міжпредметні зв’язки: література, природознавство.

План уроку «У світі тварин»

І.Організація класу  (1-2 хв.)

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку   (2 хв..)

ІІІ. Актуалізація опорних знань    (3-4 хв.)

ІV. Мотивація навчальної діяльності   (5хв.)

V. Вивчення нового матеріалу   (8 -9 хв.)

VІ.Практична робота   (20 хв.)

1. Виконання вправи

2.Виконання роботи

VІІ. Підсумок уроку   (3хв.)

Хід уроку

І. Організація класу

 Створення емоційної атмосфери.  Доброго дня! Доброго всім настрою!  Для того щоб уміти малювати, Потрібно старанно навчатись. Адже важливі такі доменти,  Як матеріали та інструменти.                

  Щоб навчитись малювати?

І щоб  робота  кожної дитини    Поважно називалася «картина»!
Отже, на урок образотворчого мистецтва нам потрібні такі матеріали та інструменти: олівці, кольорові ручки, фломастери, кольорова крейда, альбом,                                             

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку
Сьогодні ми вирушаємо у велику мандрівку країною Образотворчого мистецтва, разом із нашою чарівницею – Гармонією.  (Слайд 3).                                                                                                                     Ми вже знаємо, що в цій країні живуть митці – люди, які вміють створювати красу. Мандруючи мистецькими стежинами, цієї країни, чарівниця Гармонія привела нас, на попередньому уроці, на чарівну галявину  — Графіка. Ми кольоровими олівцями, за допомогою точок, ліній, штрихів, плям малювали Чарівну галявину. Але в країні образотворчого мистецтва є, також, свої улюбленці. Це – тварини. Тому сьогодні  чарівниця Гармонія відкриє нам свої секрети і допоможе побувати у світі тварин. На нас чекає багато цікавого. Ми краще познайомимось з видами і типами ліній, та які вони мають можливості.

ІІІ. Актуалізація опорних знань                                                                                                                               Гра «Так – ні»                                                                                                                                                           Учитель ховає олівець і пропонує учням відгадати, про що йтиметься на уроці. Для цього вони мають ставити вчителеві запитання, на які він відповідає тільки «так» чи «ні».                                                                                                                                           Орієнтовні  запитання учнів:

 • Це малюнок? (Ні)
 • Це матеріали художника? (Так)
 • Він є у нас у пеналі? (Так)
 • Це фарби? (Ні)
 • Це олівець? (Так)

Учитель показує олівець                 (Слайд  4)

Він чудовий помічник

Оленці, Колі, Тані,

Петрусику і Валі.

І всім-всім діткам на кінець

Потрібний … (олівець).

 ІV.Мотивація навчальної діяльності 

— Багато хто вважає, що олівець – малоцікавий художній матеріал. Сірий колір штрихів на папері, звичайно, не може зрівнятися з кольоровим розмаїттям живопису. Але за допомогою цього інструмента талановитим художникам вдалося створити живу картину світу.

Художників, які у своїх картинах зображують тварин називають анімалістами.

Малювати тварин – нелегка справа, адже вони ніколи не позуватимуть вам. Тварини завжди рухаються. Тільки спостережливість, гострий погляд та уява можуть допомогти художникові створити картину анімалістичного жанру.

 Роздивись: Якими лініями художники зображують тварин?

Ви вже знаєте, що графіка – це мистецтво зображувати оточуючий світ за допомогою ліній, штрихів, крапок і плям. І первісний художник, і художники подальших часів у своєму бажанні відтворити природу, граціозність, силу, безпосередність поведінки тварин ніби зупинили мить за допомогою лінії, що окреслює форму. В мистецтві таку лінію називають контурною. Вона не тільки виділяє форму, а й передає різні властивості зображення: розмір, будову, рухи. За допомогою різноманітних ліній можна створювати дуже виразні образи.

 1. V. Вивчення нового матеріалу

                                                             Художня галерея

Давайте поглянемо, як вдало використали художники у своїх роботах особливості лінії.                 (Слайд 5)

 • Первісний художник за допомогою неперервної плавної контурної лінії створив образ масивного, гордовитого бика. (Слайд.6)
 • Легкими кучерявими лініями, що мають різну насиченість, товщину і довжину, зобразив розкішну гриву сплячого лева російський художник В.Сєров, а В. Ватагін сильними різкими лініями у фігурі рисі передав її рішучість і самовпевненість.  
 • Африканські художники за допомогою контурних ліній, силуетних зображень зуміли передати характерні особливості форми страусів.

 (Слайд 8)

 • Якщо замкненою лінією окреслити пляму, можна дістати силует, тобто характерний обрис предмета, подібний до його тіні.                                                                                                                   Майстерно передано особливості форми та рух тварин у силуетних зображеннях невідомого алтайського майстра та французького художника П. Пікассо.    (Слайд 9)
 • Які засоби художньої виразності графіки (лінії, штрихи, плями, крапки) Допомогли російським художникам О. Лаптєву та Х. Бальтцеру передати об’ємність форм песика та віслюка? (Слайд 10)

 Пояснення вчителя.

Такі лаконічні та чіткі малюнки, які зазвичай поєднують чорний і білий колір, причому білим є папір, а чорним – олівець, ви часто бачите в книжках, журналах, газетах, на етикетках, марках. І називаються вони графічними творами, а вид мистецтва, до якого належать ці твори, називають графікою.

Отже, графіка (від грецьк. «графо» — пишу, креслю, малюю) – це вид образотворчого мистецтва.                                                                                                                                                                          VІ.Практична робота                                                                                                        Дотримуватись правил безпечного користування  матеріалами та інструментами при виконанні роботи

 1. Виконання вправи.

Ми вже знаємо, що мовою графічного мистецтва є лінія, штрих, пляма. Давайте зараз, за допомогою вправ, ближче познайомимось з особливостями лінії. (Учні працюють в альбомах вчитель на дошці).    (Слайд 11)

 • Лінія може бути тонкою, якщо поставити дві крапки недалеко одна від одної, потім швиденько й легенько, не відриваючи руки, з’єднати їх. (Учні малюють кілька тоненьких ліній)
 • А може бути товстою, коли взяти олівець з товстим грифелем або пензлик, крейду, маркер, фломастер.  (Учні малюють товсті лінії)
 • Проведемо от таку лінію. Сталося диво: варто було доторкнутися до аркуша білого паперу, як на ньому з’явилася лінія.

 Яка це лінія? (крива, закручена, спіраль…)   Тобто вона нерівна.                                                                 А що  нагадує вам такий малюнок? (Змію, вітер, буревій, завірюху)

Молодці! Так, ви справжні фантазери. Тож фантазуватимемо  далі.

 • Заплющте очі та уявіть, що аркуш блакитного кольору, а наша лінія – білого. Що зображено? (Вітерець на блакитному небі)
 • А якщо аркуш – жовтий, а лінія зелена? (Змія в пустелі)

Коментар. Можна чергувати уявлення з натуральним показом: вирізати (заздалегідь) смужку-лінію і прикладати її до аркушів кольорового паперу, змінюючи колір тла. Яка це лінія? (Хвиляста)

 • Яка це лінія? (Переривиста) А що вона вам нагадує? (Дощ)
 • Яка це лінія? (Ламана) А що вона нагадує? (Зірку, гори, кардіограму)
 • Давайте порівняємо всі отримані нами лінії. Вони різні? Чим вони відрізняються одна від одної? (Короткі, довгі, замкнені, переривисті, гнучкі, ламані, хвилясті)

Завдання. Порівняй форми тварин. Зверніть увагу на лінії, якими вони намальовані.   (Слайд 12)

Також зверніть увагу на лінії якими можна зобразити тварин.                                                                                                                                                                                           2.Виконання роботи    

Нарешті чарівниця Гармонія відкрила нам секрети країни Образотворчого мистецтва, а саме графіки.

Завдання ваше полягає в тому, щоб намалювати тваринку олівцями, фломастерами, різнокольоровою крейдою. Малювати можна так. (Слайд 13) 

(Учні виконують роботу під керівництвом вчителя)                                                                                                                                                   

 VІІ. Підсумок уроку  

  Завдання. Визначити : кому з тварин належить зображене хутро?

Якими лініями воно намальоване? (Слайд 14)

Аналіз (обговорення) робіт учнів. Поради чарівниці Гармонії. Пригадати віршик про тварин. Розказати його своїм друзям.                                                                                                                                              

Приведення в порядок робочого місця.

VІІІ. Заключне слово вчителя

Наша подорож країною Образотворчого мистецтва на сьогодні закінчилася. Ми побували на галявині, яка мистецькій галявині яка називається Графіка. На наступному уроці свою подорож ми обов’язково продовжимо. Для цього нам знадобляться альбом, фарби, пензлики, стаканчик з водою.

Дякую за цікаву співпрацю!

 

 

 

 

 

 

 

Поделиться в соц. сетях

Опубликовать в Google Buzz
Опубликовать в Google Plus
Опубликовать в LiveJournal
Опубликовать в Мой Мир
Опубликовать в Одноклассники

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *