ТЕМА. Ознайомлення з групами «теплих» та «холодних» кольорів. Створення метелика-чарівника(акварельні фарби).
МЕТА: формування ключових компетентностей:
- вміння вчитися –самоорганізовуватися до навчальної діяльності у взаємодії, планувати свої дії, доводити роботу до кінця;
- загальнокультурної – дотримуватися норм мовленнєвої культури, зв’язно висловлюватися в контексті змісту;
- соціальної – продуктивно співпрацювати з різними партнерами в групі та команді, використовувати різні ролі й функції в колективі, проявляти ініціативу;
- компететності з ІКТ- вміти орієнтуватися в інформаційному просторі;
- здоров΄язбережувальної – усвідомлювати взаємозв’язок організму людини з природнім та соціальним оточенням;
- громадянської – бережливо ставитися до природи;
предметних компетентностей:
ознайомити з життям метеликів, активізувати знання учнів про кольори;
розвивати в учнів вміння бачити прекрасне у природі та мистецтві образне мислення, фантазію; вміння бачити розмаїття колірної палітри в навколишньому світі.
виховувати чуйне ставлення до природи, викликати бажання зберегти її красу; виховувати охайність під час роботи з фарбами.
Обладнання: малюнки вчителя на дошці та на папері, папір, олівець, акварельні фарби, чарівна паличка, 3 чарівники, чарівниця Гармонія, малюнки метеликів, релаксійний музичний запис, презентація.
ХІД УРОКУ:
І. Організація класу (організація класу у колі)
Сьогодні у нас незвичайний урок.
У світ природи ми зробимо крок.
Це — творчості час, фантазії час.
Цікаві завдання чекають на вас.
ІІ. Актуалізація опорних знань
- Давайте пограємо в гру » Паличка-запиталочка чарівниці Гармонії «, яка допоможе нам згадати матеріал минулих уроків.
Дидактична гра-розминка (вона дозволяє перевірити рівень готовності учнів до уроку, коротко повторити попередній, матеріал; сконцентрувати увагу, вплинути на самооцінку учнів, задати темп, сприяти формуванню комунікативних умінь)
Чарівниця Гармонія підготувала запитання. Хто візьме в руки її чарівну паличку — повинен дати відповідь на питання. Нагадую, що, у разі необхідності, можна звернутися по допомогу до «рятівників», передавши їм паличку зі словом «допомога».
Питання:
- 3 якими кольорами ми нещодавно ознайомилися?
- На які дві групи їх поділяють художники? Чому?
- Які кольори необхідно змішати, щоб отримати зелену фарбу? оранжеву? фіолетову?
- Які матеріали та інструменти знадобляться для малювання фарбами?
- Як називається невеличка дерев’яна або пластмасова дощечка, на якій художник змішує фарби, під час роботи? (палітра)
Намалювати можна нею
Будинки, хмари і поля.
Зелену, затишну алею,
Високі гори і моря.
Зачарувати можна нею –
Така вона чудова й гарна!
Ти знаєш як зовуть цю фею?
Її зовуть, звичайно, …… (фарба)
Невелика деревина,
Із графіту середина,
Всім потрібна, щоб писати,
Щоб картини малювати.
(Олівець)
— Скажи мені, художник,
якого кольору
Зима (відповідь), весна (відповідь) та літо? (відповідь)
— Який з кольорів вам здається найвеселішим?… найпохмурішим?… чарівним?…
теплим?… холодним?… загадковим?
ІІІ. Оголошення теми уроку
— Шановні діти, мандруючи нашою чарівною країною, можна відчути, як від картин іде тепло, а від інших віє холодом. Ми сьогодні дізнаємося секрети чарівниці Гармонії.
І допоможуть вам пензлики та фарби.
Вправа «Очікування»
— Діти, чого ви очікуєте від уроку? (Учні по черзі розповідають про свої очікування).
- Проектування роботи на уроці
— Запрошую вас до роботи в класі
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитись, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно й плідно працювати.
— Пропоную ознайомитись із помічниками чарівниці Гармонії.
Перший Чарівник «Я бачу та чую»
Другий Чарівник «Я фантазую»
Третій Чарівник «Я творю»
- Вивчення нового матеріалу
- Робота в групах
— Пропоную завдання Чарівника «Я бачу та чую»
Розгляньте картини. Від одних іде тепло. Його випромінюють жовті, оранжеві, червоні кольори (демонструю). Їх так і називають – теплими. А інколи здається, що від картин віє холодом. Таке враження створюють холодні кольори: синій, зелений, фіолетовий(демонструю).
Завдання: посели метелика на картини, де переважають теплі кольори.
2.Перегляд презентації.
- А чому метелики живуть у чарівній країні?(відповіді дітей)
- Так, їх називають чарівниками, бо вони зазнають повного перетворення.
Він яскраві крильця має,
Сам на квіточки сідає,
Прудко, весело літає,
Аж дві пари крилець має.
Ні бджола він, і не джмелик –
Звуть усі його… (метелик)
Ким же ти був, метелику?
- Вранці, в дитинстві, я лялечкою пам’ятаю себе.
- Ким була ти, лялечка, у своєму ранньому дитинстві?
- Гусеничкою маленькою на листочку жила.
- Ким була ти, гусениця, розкажи ти нам?
- У колисці маленькій сонечко чекала.
— Диво та загадка природи – як із некрасивої гусениці з’являється прекрасний метелик з гарними легкими крильцями і струнким тільцем? Багато хто вбачає в цьому важливий зміст – з некрасивого завжди може з’явитися щось прекрасне, це закон всесвіту.
— Більш ніж сто видів метеликів у нашій країн занесені до Червоної книги. Цих красивих комах не слід виловлювати. Краще просто милуватися ними в природі.
- Фізкультхвилинка «Метелики»
А тепер – метелик я,
Рух дає мені життя.
До плечей згорну я руки.
Колові зроблю я рухи.
А голівкою покрутим.
Небезпек не має бути.
Якщо поруч небезпека,
Геть втікаємо далеко.
- Пропоную завдання другого Чарівника — «Я фантазую» (Діти сідають на килимку. Звучить музика).
Сядьте зручніше, заплющить очі, розслабтеся. Уявіть себе метеликом на квітці, яка найбільше вам до вподоби. Ви втомлені, крильця ваші опустилися, їм важко від пилу і втоми. Але ось на небі з’явилась хмаринка, і з неї на вас полив теплий літній дощик. Краплі дощу змивають з вас все те, що вас обтяжувало, вам заважало. Вам стає легше. Ви вдихнули свіжого повітря, звільнилися від турбот. І ось виглянуло яскраве, тепле сонечко, воно висушило ваші крильця, немов руки, вони потягнулися вверх, до сонечка. На душі у вас стає чисто, тепло і затишно. Ви чуєте спів пташок, відчуваєте красу природи і радість життя.
За древньою легендою – метелики передають наші бажання небесам, і якщо прошепотіти метелику своє бажання, воно неодмінно здійсниться.
( Мрії дітей) Розвиток мовлення.
- Виконання практичного творчого завдання учнями.
Веселий метелик під дощик попав,
І крильця йому вітерець обтріпав.
Метелику прикро. Та хай не сумує –
Ще краще крильцята йому намалюєм.
- Третій Чарівник «Я творю» чекає на вашу творчу роботу!
Завдання: придивіться уважно до форми крилець кожного метелика. Виберіть, який вам найбільше сподобався. Половину метелика розфарбуйте теплими кольорами, а іншу – холодними. Використаємо чарівні акварельні фарби. Але не забуваємо казку про Пензлика.
У тридев’ятому царстві жив був король Пензлик і мав він багато синів пензликів. Їм дуже подобалось малювати, тому вони вирушили в школу, щоб разом з дітьми створювати гарні малюнки. Та незабаром один пензлик повернувся додому в сльозах.
— Чому ти плачеш?
— До поганих дітей я потрапив у школі. Вони опускали мене в фарбу аж до середини металевої частини – залили мені очі, рот.
А занурювати пензлик треба тільки до половини ворсу. Коли у фарбі лише моє волосся, мені зовсім не боляче: я все бачу і добре малюю. Не забувайте відтискати зайву фарбу об край скляночки.
— Ось і пішов наш пензлик на прогулянку по аркуші паперу. Малюємо кінчиком – проводимо тоненькі лінії, натискаємо – отримуємо мазки. Фарби повинно бути не багато. Вода не повинна бігти.
Під час виконання самостійної роботи вчитель надає, за потребою, учням допомогу.
VІ. Підведення підсумку уроку
- Підсумкова бесіда.
— Кому сподобався створений ним метелик — поаплодуйте. А тепер роздивіться роботу сусіда за партою — поаплодуйте, якщо робота вам подобається!
— Я теж вам усім аплодую, тому, що ви творчо працювали, були уважними і змогли передати на папері красу природи, прикрасу нашої землі -метеликів.
- Рефлексія.
— Я запрошую вас у коло
— Діти на якому етапі уроку найцікавіше було працювати?
— Які виражальні можливості теплих та холодних кольорів під час виконання роботи ви використали? (теплі — веселі, грайливі; холодні — сумні)
— Що б ви зробили інакше? (Діти розказують чи справдились їх очікування, що на їх думку вдалося, а що — ні, починаючи словами «Сьогодні на уроці я…»)