Урок 17 ВИДИ ЖИВОПИСУ

Мета:ознайомити учнів з видами, особливостями монументального живопису, зокрема з мистецтвом вітражу, вдосконалювати композиційні вміння та навички, розвивати образну уяву, формувати ціннісне ставлення до різних видів мистецтва.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання для учнів: папір, олівець, фарби  за вибором.

Словник

Вітраж – ( з лат. «vitrum» — «скло» ) це зображення з кольорових прозорих шматочків скла, з’єднаних між собою металевими пластинками.

Хід уроку:

І. Мотивація навчальної діяльності.

1.жиВопис

2. колІр

3. відТінок

4.ахРоматичні

5. нАсиченість

6. пейзаЖ

1.Як називається вид образотворчого мистецтва, який створює образи на площині за допомогою будь-яких фарб.

2.Як називається основний засіб вираження у живописі.

3.Як називається незначна відмінність одного і того ж кольору.

4.Як називаються кольори що немають кольору

5.Як називається ступінь чистоти одного кольорового тону

6.Як називається зображення природи

 

Вітраж – ( з лат. «vitrum» — «скло» ) це зображення з кольорових прозорих шматочків скла, з’єднаних між собою металевими пластинками.

ІІ. Повідомлення теми уроку.

Сьогодні на уроці ми познайомимося з мистецтвом вітражу, з’ясуємо до якого виду живопису воно належить, визначимо основні вимоги до створення вітражних композицій та створимо ескіз композиції для вітражу.

ІІІ. Нові знання.

Художники створюють роботи різни розмірів. Ми знаємо, що роботи виконані на мольберті-станку відносяться до станкового живопису. Однак художники створюють роботи і дуже великих розмірів.

Живописні твори великих розмірів, що прикрашають будівлі з середини або ззовні, відносяться до монументального живопису. Художник створює їх для певної споруди, для її стін або стелі.. Тому розмір та форма композиції , її колорит повинні підходити для будівлі, складати єдине ціле.

Твори монументального живопису великі за розмірами, та сприймаються на відстані. Спробуйте визначити, яким вимогам повинен відповідати, на вашу думку, такий твір?

Справді, художник повинен уникати дрібних деталей, яких глядач не зможе розгледіти. Твір повинен бути небагатослівним, проте виразним. Монументальний живопис змінює обличчя вулиць або площ, розширює їх, надає їм величавого вигляду.

Які види монументального живопису вам відомі?

Монументальний живопис дуже різноманітний.

Це мозаїки, фрески, панно та вітражі.

Мозаїка пришла до нас із глибини віків. Мозаїка – це картиниабо зображення, які складаються з маленьких кольорових камінців, керамічних плиток, кольорових шматочків непрозорого скла. Все кріпиться на цемент.

Фреска — слово походить з італ. «ФРЕСКО», що означає «свіжий,сирий». Фрески пишуть по сирій штукатурці фарбами, що розчиняються у воді.

Панно прикрашає внутрішній або зовнішній простір будівлі. Пишеться воно, як і картина – фарбами на полотні та  оформлюється в раму, необхідно, щоб панно за своєю формою, колориту пасувало до інтер’єру приміщення.

Картини у вікнах називаються вітражами, адже «Вітре» — французькою  мовою «віконне скло». Звідси і назва – вітраж.

Вітраж – старовинний вид мистецтва. Ніхто точно не знає, коли воно з’явилося. Проте найбільш відоме воно було у середні віки. Майже всі середньовічні храми славилися своїми вітражами. Коли крізь вузькі вікна, або круглу розету потрапляє сонячне проміння, вікна ніби починають горіти. Яскраве, кольорове скло починає світитися як дорогоцінне каміння.

Усі вітражі того часу мали релігійний зміст і складали цілі ансамблі, гармоніюючи з архітектурою середньовічного собору.

Найвидатніші зразки живописних картин зі скла знаходяться у Франції. Це, зокрема, вітражі соборів в Пуантьє і Сен-Дені, В Шатрі і Бурже, вітражі в Сен-Шапель і вПарижі.

Вітражі заворожують грою світла, досконалістю композиції, атмосферою ейфорії, зачаровують навіть далеких від мистецтва глядачів. На виразність вітража значно впливають умови освітлення, що звичайно залежать від місця його розташування. Варто особливо відзначити, що тільки вітраж здатний створювати в інтер’єрі особливе одухотворене середовище, мінливу і непередбачену гру кольорів. Вітраж немислимий без світла, тому здатність скла розсіювати світло, а не поглинати, дозволяє створювати в інтер’єрі незвичайні кольорові рішення. Сонячні промені, що переломлюються, змушують скло горіти яскравими соковитими фарбами, роблячи його кожен раз новим і неповторним.

У класичному вітражі може виконуватися розпис спеціальними фарбами, пігмент яких після випалу не вигорає і не стирається століттями. Сучасний вітраж розрахований на електричне висвітлення, що значно розширяє можливості його застосування в архітектурі – не тільки у вікнах, але й у між кімнатних перегородках і підвісних стелях. Вітражем можна прикрасити вікно, зберігши прозорість, або ж зробити вітраж яскравою плямою, що виконує функцію захисту від сторонніх поглядів. Красивий вітраж виходить при кропіткій роботі. На протязі декількох днів, а то й тижнів, поступово збирається малюнок вітража. Поспішність тут недоречна, як і в будь-якому іншому виді творчості. Якщо таку роботу виконує майстер, то виникає твір мистецтва.

ІV. Практична робота.

Щоб виконати вітраж спочатку необхідно продумати сюжет, і намалювати ескіз.

Сьогодні на уроці ми розпочнемо роботу над ескізом композиції вітражу «Весняні квіти». Давайте пригадаємо що таке композиція?

З яких елементів буде складатися наша композиція «Весняні квіти»?

Які весняні квіти ви знаєте? Яка у них форма, колір?

Вітражі виконують зі скла, це потребує певної стилізації, спрощення тому намагайтеся уникати дрібних деталей. Виконайте роботу в такій послідовності:

  1. задумайте та зобразіть спрощений, укрупнений малюнок квітів та листя;
  2. контурні лінії зображень продовжити на фон, тим самим поділивши його на уявні шматочки скла;

за потребою виконайте поділ квітів та листя на частини, елементи.

V. Підсумок  уроку.

— Що таке монументальний живопис?

— Які види монументального живопису ви знаєте?

— Що таке вітраж?

— В чому особливість мистецтва вітражу?

— Чи використали ви вітраж в інтер’єрі своєї квартири?

Поделиться в соц. сетях

Опубликовать в Google Buzz
Опубликовать в Google Plus
Опубликовать в LiveJournal
Опубликовать в Мой Мир
Опубликовать в Одноклассники

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *