Композиція у живописі. Пейзажний жанр. Марина

Мета:  допомогти учням розширити  знання про пейзажний жанр; про  марину;

             ознайомити з творчістю І.К.Айвазовського;

сприяти розвитку навичок зображення природи в різних станах; формувати вміння передавати у роботі свій настрій;

виховувати почуття гармонії, ціннісне ставлення до навколишнього світу.

Практичне завдання уроку: створення композиції «Морський пейзаж».

Цілі уроку:

учні знатимуть:

основні ознаки пейзажного жанру, зокрема марини, живописні твори І. Айвазовського, особливості колірного зображення природи в різних станах.

учні вмітимуть: розрізняти жанри живопису ( марину), передавати  власний настрій у   своїй роботі, висловлювати своє ставлення до зображеного, оцінювати свою роботу.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання:

для вчителя – таблиці „Штиль — шторм”, портрет І.К.Айвазовського, репродукції картин, кросворд, аудіозапис.

Матеріали:  альбом, акварельні фарби, пензлі, склянка з водою.

Техніка : акварельний живопис.

                                            Хід уроку

  1. I. Мотиваційний етап.

1.Організаційний момент.

  1. Мотивація навчальної діяльності.

— Про що будемо говорити ? (на основі демонстрації картин)

(про картини, на яких зображена природа.)

— Хто пам’ятає, як називаються такі картини?

Так, це пейзаж, або, як говорять у нас на Україні, краєвид.

Як побачиш: на картині намальована хатина,

Ну а поряд квітне гай, чи вирує водограй,

Чи безмежне море синє, або парк чудовий наш –

Мусиш знати, що картина називається пейзаж.

( А. Кушнір )

  1. II. Цілевизначення та планування.
  • — Які жанри пейзажу ми вже знаємо? Що зображають на цих картинах?
  • — Як ви думаєте, чи має якесь відношення жіноче ім’я Марина до пейзажу?
  • — Сьогодні на уроці ми з’ясуємо відповідь на це питання і будемо вчитись малювати живописний пейзаж. А на яку тему? Дізнаєтесь пізніше.

ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу.

  1. Пояснення нового матеріалу.

Розповідь учителя.

Пейзаж (від франц. – зображення країни) – жанр образотворчого мистецтва, який зображує природу, краєвиди міста і селищ.

Залежно від того, що саме зображено на картині, пейзажі поділяються на міські, сільські, лісові, морські (марини) тощо. (учитель демонструє приклади.) Але яким би не був пейзаж, художник, зображуючи його, завжди передає певний настрій, який згодом знаходить відгук у серцях інших людей. Саме тому пейзажі можуть бути веселими і сумними, ніжними і таємничими, урочистими і тривожними.

Отож, пейзаж – це твір мистецтва, який зображує природу будь-якої місцевості і який виражає думки та почуття художника.

Мабуть, ви помітили, ще один і той же куточок природи виглядає по-різному взимку і влітку, вранці і вночі, і навіть об одній порі року та порі дня наш пейзаж може приймати різний вигляд. Особливо це можна помітити, спостерігаючи за морем, яке буває ой яким мінливим!

Стихія! Яка ж ти принадливо-різна!

Мінлива, грайлива, стрімка й безупинна…

То лагідно-ніжна, підступна і грізна,

І смерть, і життя в таємничих глибинах!

(Л. Ситник.)

І це дійсно так. Давайте прослідкуємо за тим, як змінюється характер моря. (Учитель демонструє таблицю „Штиль — шторм”.)

Тиша в морі… ледве-ледве                                          Чорна хмара з-за лиману

Колихає море хвилі;                               Небо, сонце криє,

(Леся Українка)                            Синє море звірюкою

То стогне, то виє….

(Т. Шевченко)

Запитання до класу.

То яким же буває море? ( Ніжним і лагідним, веселим і спокійним, тривожним і бурхливим, грізним і таємничим.)

2.Розповідь учителя.

І саме таким його зображував на своїх полотнах видатний художник — мариніст Іван Констянтинович  Айвазовський (1817-1900). Він був сином купця з містечка Феодосії, що розташоване на узбережжі Чорного моря. З дитинства його уяву повністю і назавжди полонило море – непостійне і грайливе, спокійне і бурхливе, могутнє і величне.

Маючи багату уяву, творчу фантазію і прекрасну зорову пам`ять, Айвазовський умів майстерно відтворити поетичну красу морських пейзажів, гру світла й тіні на воді, нескінченну зміну відтінків, могутній ритм хвилі, спалахи бризк в променях сонця. Картини Айвазовського стали новим явищем в історії пейзажного живопису.

За все своє життя Айвазовський написав близько шести тисяч картин, головними героями яких було море. Він часто малював з пам`яті й міг створити картину лише за дві години.

Давайте розглянемо репродукцію найвідомішої його картини „Дев`ятий вал”. Цей твір написаний у 1850 р.  ( читати )

Зелена хвиля, мов із скла,

З розгону стала на диби.

До неба гребінь підняла

Розлючена гора води

Й завмерла на коротку мить….

І зараз в прірву полетить,

З шаленим ревом, зверху вниз,

Розбившись на мільярди бризк.

(Л. Ситник)

Над штормом океаном встає сонце. І тільки тепер стало можливим розглядати все, що нещодавно приховував нічний морок .високо підіймаються гребені розлючених хвиль. Одна з цих хвиль – найвища. Її називають дев`ятим  валом. Із страшною силою та гнівом вона намагається роздушити, потопити декілька людей. А вони міцно вчепилися в уламки корабельної щогли, намагаючись, будь-що, втриматись на ній. Хто ці нещасні люди, як вони потрапили сюди? Що з ними буде?

Ще вчора вранці був ясний, сонячний день. Але ввечері океан захвилювався. Величезні хвилі оточили корабель і дружньо кинулись на нього в атаку. Тільки спалах блискавок освітлили цей смертельний двобій між кораблем і грозовою стихією. Та сміливці, чиї серця були виповнені мужністю, вирішили не здаватися, не стати здобиччю нещасного моря. Вони вчепилися в уламки корабельної щогли і поклялися дочекатися рятівного ранку нарешті грім відгримів. Дощ припинився. Вода стала крижаною, і вони дуже змерзли. Але це все дрібниці. Вони витримали. Дочекалися ранку, сонця. Яскраві сонячні промені розквітчали важкі хвилі всіма кольорами веселки. Буру ще напружує свої м`язи. Але ще мить – і будуть зламані останні її зусилля. Шторм відступив перед мужністю людини.

Запитання до класу.

Як ви гадаєте, залишаться ці люди в живих чи ні ?

Слово вчителя.

Незважаючи на тривожний червоно-оранжевий колір неба на картині дуже багато зеленого кольору різних відтінків, а, як вважають психологи, зелений — колір надії. Тому ми з вами віримо, що ці мужні люди обов’язково знайдуть порятунок. І світло та сонце будуть спільниками людської волі.

Запитання до класу.

Але море не завжди буває таким грізним. Які настрої викликають у вас ці пейзажі ?

(Учитель демонструє репродукції з картин І. Айвазовського)

 

  1. Розповідь учителя

 

А тепер я пропоную вам уявити себе художниками на борту прекрасного вітрильника, який мандрує по морях та океанах навколо світу. Нашим завданням буде намалювати морський пейзаж (марину), який ми могли побачити, подорожуючи навколо світу.

У своїх роботах ви можете показати холодне північне море з крижаними айсбергами та полярним сяйвом, тепле південне море з островами чи атолами, вкритими буйною рослинністю, або лагідне Чорне чи Азовське моря, на яких ви, можливо, відпочивали влітку. Можна показати море вночі або вдень, вранці або ввечері. Але яким би ви не зображували море, пам`ятайте : головне для нас сьогодні – передати певний характер та настрій моря – ніжний, мрійливий чи жвавий, веселий; тривожний, таємничий або грізний, сердитий.

З чого починати свою роботу? З визначення лінії горизонту. Тут можливі такі композиційні прийоми. Можна уявити, що ми дивимось на море з корабля. Тоді ми будемо бачити або безкрайні морські простори, або берег чи острови вдалині. Але можна спостерігати за морем і з берега, під час зупинки нашого вітрильника. Тоді ми будемо бачити частину суходолу з рослинною або без неї й море.

— А щоб композиція вийшла у вас більш цікавою, окрім неба та моря ви можете показати скелі, острови, човни, кораблі, навіть морських пташок або тварин.

—  Лінію горизонту можна позначити зразу пензликом таким кольором, яким будете писати небо. А якого кольору буває небо?

Пам’ятайте:     настрій моря потрібно передавати не окремим локальним кольором, а кольоровим сполученням, насиченими кольором мазками, різними за характером, — спокійними та ніжними, різкими та грубими.

 

  1. Практична робота.

Учні працюють під контролем учителя.

 

  1. 5. Закріплення нових знань і вмінь.

 

Слово вчителя.

 

Щоб переконатись, що ви добре зрозуміли тему уроку, цар Нептун пропонує вам розгадати кросворд.

 

 

п е н з л и к
Ф е о д о с і я
м у з е й
А й в а з о в с ь к и й
м а р и н а
ж и в о п и с

 

 

 

 

 

 

 

 

 

По горизонталі:

  1. інструмент художника-живописця.
  2. в якому місті народився і створив свої найкращі свої роботи І. К. Айвазовський?
  3. де зберігаються найвидатніші твори мистецтва ?
  4. який художник присвятив своє життя зображенню моря ?
  5. як називається картина, на якій зображено море ?
  6. вид образотворчого мистецтва, основним художнім засобом якого є колі.

Яке слово можна прочитати по вертикалі ? що воно означає ?

 

ІV. Рефлексивно-оцінювальний етап.

1.Підсумок уроку.

— Яке відношення має жіноче ім’я Марина до пейзажу?

Учитель  спільно з учнями аналізує й оцінює учнівські роботи, з найкращих організовує міні-виставку на тему „Мандри Вітрильника”

 

 

  1. Домашне завдання.

 

Розглянути репродукції, фотографії морських пейзажів, визначити настрій моря, зображеного на них.

Поделиться в соц. сетях

Опубликовать в Google Buzz
Опубликовать в Google Plus
Опубликовать в LiveJournal
Опубликовать в Мой Мир
Опубликовать в Одноклассники

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *