Урок 2

 Тема: Обрання засобів виразності графіки для передавання  форми та поверхні зображуваних об’єктів та предметів. Штрихи осені.

Мета:

Формування ключових компетентностей: уміння дітей сприймати матеріал уроку, організовуватися до навчальної діяльності;

Загальнокультурна компетентність: формувати культуру поведінки та мовлення;

формування предметних компетентностей:

навчальна: закріплювати знання учнів про графіку; уміння передавати в малюнках своє ставлення до зображуваного; закріплювати навички  самостійної художньої творчої діяльності;

розвивальна: розвивати в учнів уміння графічно передавати сюжетні композиції; висловлювати власні думки; активізувати спостережливість, розвивати естетичні смаки, допитливість та уяву;

виховна: виховувати любов до прекрасного, природи, шанувати дружбу та  ко­лективізм; зацікавленість мистецтвом; бажання та вміння учнів емоційно сприймати навколишній світ; виховувати доброту, спостережливість; забезпечувати доброзичливу атмосферу на уроці.

Оснащення: візуальний ряд: презентація «Штрихи осені» (18 слайдів); репродукції картин відомих художників;

музичний ряд: аудіо запис «Літо прощай» та «Естерлліта»;

обладнання: ТЗН, мультимедійна дошка;

матеріали та інструменти: альбом для малювання; простий олівець; гумка; вугілля.

Міжпредметні зв’язки: образотворче мистецтво, українська мова (читання), природознавство, сходинки до інформатики.

Тип уроку: інтегрований

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань

Слайд 2.

Сьогодні на уроці

Повторимо:

  • Про графіку та основні виражальні засоби графіки.

Познайомимося :

  • Графікою Наталії Павлушиної, Валентини Зав`ялової, Тараса Шевченка, Ісаака Левітана, Руслана Мигранова;
  • Графічним зображенням скупчення дерев на площині.

Навчимося :

  • Створювати графічні композиці “Осінь у лісі” на папері та на комютері в програмі Paint за допомогою графічних матеріалів .

Слайд 3.

  • Повторимо:
  • Що ви знаєте про графіку?
  • Що відіграє головну роль в графіці?
  • Які основні виражальні засоби графіки?

Графіка — «пишу, малюю», — вид образотворчого мистецтва. Лінія, контур, силует в цьому мистецтві відіграють головну роль. Графіка— це, насамперед, малюнок, мистецтво лінійне, строге, засноване на сполученні чорного і білого, причому білим є сам папір, а чорним —  олівець,  вугілля чи інший «сухий» барвний матеріал.

Основними виражальними засобами в графіці є — лінія, пляма, тон.

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Послухайте твір Валерія Зінченка «Осінь намалюю» і скажіть, чи можна передати графікою природу осені?

Слайд 4.

Осінь намалюю.
Валерій Зінченко

Вітерець-пустунець
Між дерев гарцює.
Я візьму свій олівець,
Осінь намалюю.
Верби в жовтому вбранні
Опустили віти.
Відлітають журавлі,
Журяться за літом…

Послухайте пісню «Літо прощай» та перейміться атмосферою змін пір року. Намалюйте словесну картину.

ІУ. Робота над новим матеріалом

За допомогою графічних матеріалів та комп’ютерної програми Paint ми створюватимемо осінні композиції. Та спочатку звернемо увагу на будову дерева та розміщення гілок

Слайд 5

  • Яка будова дерева?
  • Яку форму мають дерева?
  • Як розміщуються гілки?

 

  • Чи однакова структура дуба, сосни, ялини, клена? Опишіть.

Слайд 6.

Звернемо увагу на способи передачі  художниками-графіками лісу?

 

    

Використовуючи графічні матеріали художники вміло передають не лише форму дерева, а й поверхню кори. На кожному дереві малюнки кори відрізняються один від одного.

  • Яка кора в сосни, берези, дуба, горіха?
  • Що ви знаєте про дерева, їхню кору, плоди?
  • Чому не можна допускати знищення зелених насаджень?
  • Чому ліс, парки, сквери називають легенями нашої планети?

Слайд 7

Зав`ялова Валентина

Осіння гілка

Де ж ти, плаття моє зелене?

Чорна я, мов кістка старезна.

Та весни ізнов дочекаюсь,

Білим квітом в травні воскресну!»

За підручником  та слайдом споглядання та аналіз творів Наталії Павлушиної  «Алтай. Осінь» та Григорія Якутовича «Дерева»

Слайд 8

  • Порівняй рисунки, виконані лініями і штрихами.
  • Зверни увагу, як лініями і штрихами різного характеру можна намалювати дерева, кущі, траву.
  • Роздивись, як виразними лініями створюються образи дерев.

Слайд 9.

Відкриваємо  світ мистецтва

Художники-графіки створюють свої картини під враженням побаченого. Для їхньої роботи потрібен лише папір та олівець. Ілюструючи художні твори вони сприяють кращому сприйняттю прочитаного читачем.

                              Ілюстрація до твору Шаміля Пею

ИНАЯ ТРАВА
Гляжу на иную траву,
на дождь, качающий землю
под синей, медленной яблоней.
На прикладі робіт Тараса Шевченка, Ісаака Левітана, Руслана Мигранова звернемо увагу на передачу художниками окремих дерев та створення пейзажних композицій.

Слайд 10.

Творчість Шевченка — багатогранна, як його талант. Він був різнобічно обдарованим митцем. З мистецької спадщини Шевченка збереглося 835 творів живопису і графіки, що дійшли до нас в оригіналах і частково у гравюрах та копіях. Її доповнюють дані про понад 270 втрачених і досі не знайдених мистецьких творів. Звернемося до зарисовок дерев та гілки. Зверніть увагу на уміння Т.Г.Шевченка лише олівцем точно передати будову дерева, плановість та світлове вирішення.

Т.Г.Шевченко

Т.Г.Шевченко. Гілка. Начерк. Олівець. [1839—1843]. Інститут літератури АН УРСР ім. Т. Г. Шевченка, Київ АН УРСР, інв. № 106 (альбом 1839 – 1843 рр.).

 

Т.Г.Шевченко. Дерева. Етюд. Олівець. [V—IX 1843]. Інститут літератури АН УРСР ім. Т. Г. Шевченка, Київ АН УРСР, інв. № 106 (альбом 1839 – 1843 рр.).

 

 

ДЕРЕВА. Начерк. Олівець. [V-IX 1843].

 

Слайд 11.

Ісаак Левітан

Художник І.Левітан за своє життя створив дуже багато цікавих полотен. Він був дійсно великим майстром живопису. Та спочатку потрібен був час, щоб картину виносити в душі, виконати велику кількість графічних начерків, щоб,

малюючи начисто, отримати бажаний результат.

 

 

 

 

Пейзаж з місяцем, 1886                                 Вечір. Пейзаж, 1891

 

Слайд 12.

 

Ескізи І.Левітана до  картини «Тихая обитель», 1897

Сам художник розповідав, що готова графічна робота могла простояти перевернута до стіни багато років, щоб повернутися до її закінчення з новим баченням і охотою завершити цю роботу.

Слайд 13

Руслан Мигранов

 

«Весна — разлив на Белой», «Распускающееся дерево»,«Демон поверженный»

На прикладі цих творів зосередимо увагу на положенні дерев, їхньому розміщені на полотні та відображені у воді.

У. Фізкультхвилинка.

УІ. Актуалізація набутих знань.

  • Які основні виражальні засоби графіки будемо використовувати при виконанні робіт?
  • Як будемо передавати групу дерев, розміщувати їх на папері?
  • Нагадаємо порядок створення комп’ютерної графіки на комп’ютері

в програмі Paint за допомогою інструментів (гумки, олівця, палітри) та товщини ліній.

Слайд14.

Поетична сторінка

      ОСІНЬ

Г. Бойко

Ясне сонце не гріє
Холодок повіва,
Затихає, жовтіє
На узліссі трава.
Осипаються клени,
Листя з дуба летить…
Лиш ялинка зелена
Серед лісу стоїть.

 

                 ОЛІВЕЦЬ

Віталій Назарук

Олівець у руці не хімічний – простий,

А які чудеса витворяє…

Намальований образ, неначе живий,

На папері шедевром лягає.

Якщо майстра рука, то тоді й олівець,

Створить графіку просто чудову,

У таланта в руках олівець, як творець,

В душі вносить щоденно обнову.

УІІ. Практична робота

Слайд 15

І група — (за зразком підручника, слайда)

Малюємо графічну композицію “Осінь у лісі” (в альбомах)

ІІ група —  (за уявою та  графічною підказкою зі слайдів)

Творча робота на комп‘ютері в програмі Paint

Слайд 16,17

 

Виконання робіт учнями (під музичний супровід «Естерлліта»)

  • Які кольорові олівці та палітру комп’ютера використовуєте в роботі?
  • Послухайте поетичний твір про осінь. Використайте його в роботі як підказку.

Нарядилась осінь

Нарядилась осінь

В дороге намисто,

Золоте волосся

Розплела над містом.

Кольорові фарби

Вийняла з кишені

І малює осінь

Жовтім по зеленім.

Здогадатись можна

В парку по деревах:

Є червона фарба

В неї і рожева…

Ще й відтінків різних

Безліч осінь має,

А стрункі ялини

Боком обминає…

Їй не шкода фарби

Й часу ні хвилини —

Колються нікчемні

Сосни та ялини.

Ти скажи нам, сонечко,

Чом тепер не грієш,

А на жовтім листячку

Золотом яснієш?

Посміхнулось сонечко:

— Що на це сказати?!

Попросило літечко

Осінь привітати!

УІІІ. Підсумок уроку

Добре працювали на уроці діти.

Тепер можемо сміливо з вами відпочити.

Привітаємо осінь нашим вернісажем.

Та які ми молодці усім тепер розкажем.

Виставка дитячих робіт та обмін враженнями від уроку та творчої роботи.

Використані джерела:

 

Поделиться в соц. сетях

Опубликовать в Google Buzz
Опубликовать в Google Plus
Опубликовать в LiveJournal
Опубликовать в Мой Мир
Опубликовать в Одноклассники

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *