Урок № 6.

Мета:
навчальна: ознайомлювати учнів із кольором як головним засобом виразності живопису; надавати учням початкові знання про живопис і один із його жанрів — натюрморт; навчати малювати з натури у жанрі натюрморту;
розвивальна: продовжувати формувати у дітей уміння аналізувати природні форми;
виховна: виховувати в учнів уважність; навчати міркувати; стимулювати розвиток допитливості.

Оснащення:
візуальний ряд: навчальні плакати, репродукції картин відомих художників; навчальні роботи з методичного фонду; предмети для складання композиції (свіжі овочі або їх муляжі), матеріали для демонстрування послідовності та техніки виконання роботи;
музичний ряд: аудіозаписи (Д. Шостакович «Вальс-жарт», П. Чайковський вальс із балету «Спляча красуня»);
обладнання: ТЗН;
матеріали та інструменти: альбом для малювання; простий олівець; гумка; гуаш; пензлі № 4, 6; ємність для води; серветки для витирання рук і пензлів; палітра.

Тип уроку: комбінований урок.

Методи і засоби роботи: евристична бесіда; практична робота на базі засвоєного матеріалу.

Основні поняття

Натюрморт — французьке слово, яке буквально означає «мертва природа». У натюрмортах зображують не тільки неістот, а й фрукти, квіти, рибу чи дичину.

Жанр — у образотворчому мистецтві історично сформований, усталений різновид художніх творів, зображення котрих мають свій характер, зміст та форму відповідно до певної теми.

ХІД УРОКУ № 6. Колір — головний засіб виразності живопису. Передавання багатства кольорів та відтінків у роботі з натури. Щедрий урожай. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 2 клас

  1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
  2. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ

Бесіда
Які засоби виразності використовують у графіці та живописі?
Згадайте, що нам допомагає малювати кольором.
А що нам допомагає малювати лініями?

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

  1. ВИВЧЕННЯ НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

Розповідь учителя
— Без кольору світ стане нудним. Для того щоб передати все його різноманіття, ми маємо чудового помічника — живопис.
Слово живопис складається з двох слів — «живо» і «писати». Живо — тому що художник передає життя. Але чому писати, а не малювати? Ми з вами малюємо олівцями, крейдою, вугіллям та іншими твердими матеріалами. А писали раніше рідким чорнилом. Усі фарби рідкі, тому серед художників прийнято вважати, що живописні картини пишуть.
За змістом живописні твори поділяються на різні жанри. Сьогодні ми познайомимося із натюрмортом.
Натюрморт — французьке слово, яке буквально означає «мертва природа». У натюрмортах зображують не тільки неістот, а й фрукти, квіти, рибу чи дичину.

Організація сприйняття творів мистецтва

Пояснення вчителя
— На білій скатертині невеликого стола безладно розкиданий посуд. Наче щойно тут хтось снідав. Ось лежить, тьмяно поблискуючи сріблом, келих, в іншому, скляному, келиху — недопите вино. На срібній тарілці — пиріг. У нього відламана хрустка скоринка, і ми бачимо начинку — варення. Картина так і називається — «Сніданок з ожиновим пирогом». Її написав голландський художник Віллем Хеда, який жив у ХVІІ столітті.
Голландія на той час була прогресивною та багатою державою. Художники малювали те, що було зрозумілим і близьким усім: тихі поля, море, затишні кімнати зі старовинними меблями, сімейні сценки.

В. Хеда «Сніданок з ожиновим пирогом» (1631)

Це був час розквіту голландського живопису. Усі захоплювалися мистецтвом, усі купували картини. Художники навіть іноді сплачували своїми картинами і господарці за кімнату, і навіть кравцеві за костюм.
Художники полюбляли використовувати сірі тони, особливо для фону. Але яким золотом відливають на такому фоні лимони! Які гарні соковиті персики з оксамитовим пушком або оселедець, що виблискує перламутром! Якими тугими складками спадає накрохмалена біла скатертина зі столу!
Голландські художники дуже вміло використовували світло і найтонші переходи кольору, і тому такими об’ємними здаються скляні келихи, в яких виблискує вино. Вони бачили красу в найпростіших повсякденних речах. У своїх картинах вони передавали не тільки красу речей, а й своє захоплення ними.
Усі ці предмети, зображені на полотнах, допомагають побачити наче шматочок життя того часу: посуд, яким тоді користувалися, обстановку кімнат, звичаї та звички. Картина художника — це вікно в його час.
Ці натюрморти були невеликими за розмірами, і художників, які писали їх, пізніше назвали «малі голландці». Вони є основоположниками натюрморту.

Ж. Б. Шарден «Натюрморт з квітами» (1760—1763)

Тепер ви знаєте, що натюрморт — це один із жанрів живопису, а щоб запам’ятати було легше, давайте послухаємо вірш.

Хто тобі позує зранку
Без утоми і нудьги?
Купа овочів на ґанку,
Стіл, дідусеві штани,
Польові яскраві квіти,
Книга, лампа — речі там
(Варто в них повчитись, діти,
Як поводитися вам).
Не втече ні м’яч, ні торт.
Ми малюєм НАТЮРМОРТ.
(Н. Горошко)

  1. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Творче завдання
Учитель. Предмети для натюрморту потрібно добирати так, щоб картина виглядала природньо. Не можна поєднувати праску та чоботи, книги та будівельні інструменти.
Уважно роздивіться овочі (або їх муляжі), визначте, які вони за розміром, формою, кольором.
Самостійно скомпонуйте овочі у натюрморті, обґрунтовуючи обрану композиційну схему. Меньші за розміром об’єкти мають бути ближчими до глядача. Предмети можуть частково перекривати один одний, але не закривати повністю.

Слово вчителя
— Осінь щедро роздає свої дарунки: соковиті помідори, хрусткі огірочки, пишну капусту. А скільки яскравих барв витратила вона на свої подарунки! Зелене, червоне й біле разом — виглядає дуже смачно!
Намалюйте «смачний» натюрморт акварельними фарбами. Якщо аркуш паперу змочити, вийде тонший перехід кольорів. Якщо малювати на сухому папері, малюнок буде чіткішим.

Індивідуальна робота за творчим завданням
Учні виконують роботу за творчим завданням.

Правила роботи і техніка безпеки
Головне на малюнку не ховається по кутках аркуша, а розташовується посередині.
Головне на малюнку не повинне бути занадто великим або занадто маленьким.
Малюємо чистими фарбами і дуже ретельно вимиваємо пензлик, коли переходимо від одного кольору до іншого.
Не використовуємо в малюнку фарби прямо з банки, а змішуємо їх на палітрі.
Під час роботи не розмахуємо пензлями й олівцями.
Обережно поводимося з водою і фарбами.

  1. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Обговорення учнівських робіт
Із учнівських робіт формують виставку «Смачний натюрморт».

Коментар
Учні повинні вміти розміщувати малюнок у центральній частині аркуша, обирати масштаб зображення, виконувати начерк олівцем та добирати колірне рішення відповідно до поставленого завдання.

 

Поделиться в соц. сетях

Опубликовать в Google Buzz
Опубликовать в Google Plus
Опубликовать в LiveJournal
Опубликовать в Мой Мир
Опубликовать в Одноклассники

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *