Чарівна сила мистецтва. Художній образ

Мета: ознайомлювати учнів із видами мистецтва, поняттям «образотворче мистецтво», видами образотворчого мистецтва; формувати вміння сприймати, розрізняти та аналізувати види мистецтва, характерні особливості візуальних мистецтв; розвивати дрібну моторику руки; виховувати естетичні почуття. Оснащення. Зоровий ряд: навчальні плакати; репродукції картин відомих художників і навчальні роботи з методичного фонду. Обладнання: альбом для малювання; простий олівець; гумка; гуаш; пензлі № 4, 6; ємність для води; серветки для витирання рук і пензлів; тарілка.

Тип: урок засвоєння нових знань.

ХІД УРОКУ

  1. Організаційний момент

II.Актуалізація опорних знань і вмінь Бесіда

?   Чи може людина обійтися без творів мистецтва? (Відповіді дітей.)
Учитель. У вступі до поеми «Гайдамаки» Т. Г. Шевченко писав:

Я не одинокий, я не сирота,— Єсть у мене діти, та де їх подіти? Заховать з собою? — гріх, душа жива! А може, їй легше буде на тім світі, Як хто прочитає ті сльози-слова, Що так вона щиро колись виливала, Що так вона нишком над ними ридала.. Ні, не заховаю, бо душа жива.

?   Як ви гадаєте, про що мав намір повідомити нам Т. Г. Шевченко? (Про по
требу художника ділитися з людьми своїми думками, враженнями.)

III. Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя з елементами бесіди

Картини, оповідання, вірші, танці, музичні твори, чудові палаци й парки, мультфільми й вистави, пам’ятники — усе це твори різних видів мистецтва. Світ мистецтва — це світ прекрасного! Світ, сповнений звуків, барв, неповторної краси ліній, форм, слів. Світ людських почуттів і мрій. Світ народної мудрості та майстерності. Видів мистецтва існує безліч, і всі вони різняться між собою.

?   Що поєднує, на вашу думку, українську народну пісню, Софійський собор
у Києві й вірші Т. Г. Шевченка?

Вони привертають нашу увагу. Колись твори мистецтва здавалися людям дивом. Вони вірили, що на їх створення митців надихають боги. В уявленнях давніх греків Муза Талія була покровителькою комедії, Кліо — історії, Мель-помена — трагедії, Терпсихора — танців… Під час створення творів мистецтва дуже важливими є талант і натхнення, а також знання й уміння. Нам потрібно навчитися розуміти музику, живопис, поезію. У художніх творів є своя мова і свої закони. Розуміти їх так само важливо, як уміти писати, лічити, читати.

  1. Викладення нового навчального матеріалу
    Розповідь учителя

Будь-який твір мистецтва — це розмова художника з глядачем, читачем, слухачем. Художник може відобразити у своєму творі не тільки побачене, але й свої думки, враження, переживання. Багато про що ми не можемо повідомити за допомогою слів. Напевно, вичули вирази: «несказанна краса», «невимовні почуття». Те, про що так важко висловитися, можна передати мовою мистецтва.

На уроках образотворчого мистецтва ми говоритимемо про мистецтва, твори яких можемо бачити, тобто сприймати їх за допомогою зору. Це архітектура, живопис, графіка, скульптура та декоративно-ужиткове мистецтво. їх називають візуальними, або образотворчими (від слів «бачу» та «створюю образ»).

Архітектура — мистецтво проектування та спорудження будівель, що виражає в художньо-образній формі, уявлення людини про світ, простір та ін. Це слово грецького походження, означає «будівельник», «будую».

Живопис — один із видів образотворчого мистецтва, твори якого створюють на площині (картоні, полотні, стіні) за допомогою кольорових матеріалів (зокрема фарб), Живопис «розмовляє» з нами мовою кольору, світла й почуттів.

Графіка — один із видів образотворчого мистецтва, основним зображувальним засобом графіки є однотонований малюнок. Зокрема, це художні зображення, створені друкарськими машинами (гравюра, літографія, монотипія та ін.) і засновані на мистецтві малюнка. Слово графікаприйшло до нас із грецької мови й означає «пишу».

Скульптура — вид образотворчого мистецтва, твори якого мають об’ємно-просторову тривимірну форму і виконуються з твердих (каменю, металу) або м’яких, пластичних (глини, пластиліну) матеріалів. Це слово перекладається з латини як «вирізую», «висікаю».

У творах образотворчого мистецтва митці передають свої думки й почуття, зображують людину, предмети, що нас оточують, природу.

  1. Актуалізація вивченого матеріалу
    Творче завдання

Учитель пропонує розглянути ілюстрації в робочому зошиті та розповісти, про що повідомляють і яке враження справляють наведені зразки різних видів образотворчого мистецтва; намалювати твір мистецтва, що подобається найбільше. Це можуть бути будівля, картина, ілюстрація до вірша, танцю або пісні.

  1. Підбиття підсумків

Коментар. Урок не має на меті детально відтворити твір мистецтва. Учні повинні навчитися передавати власні враження.

Навчальна гра «Художник і види мистецтва»

Учні об’єднуються у п’ять груп. Учні першої групи зображують художників, решта — види образотворчого мистецтва. «Види мистецтва» вихваляються одне перед одним своїми чеснотами, а «художники» повинні їх «помирити».

Додатковий матеріал

Коли і як виникло мистецтво? Тисячі років тому первісні люди невеликими групами блукали дикими лісами. їх спосіб життя був напівтваринним: вони збирали коріння і трави, їли м’ясо вбитих на полюванні тварин. Зброєю та знаряддям праці первісних людей був загострений камінь. Згодом у людей виникла потреба в обміні думками, з’явилося мовлення. Праця і мовлення остаточно відокремили людину від світу тварин. Люди навчилися обробляти необхідні для життєдіяльності предмети, надавати їм певної форми, У такий спосіб людина вперше зіткнулася з поняттям форми предмета, відповідності його частин одна одній. Людина також почала відтворювати те, що бачила та чула. Первісні художники створювали зображення тварин на стінах печер. Іншими словами, людина навчилася створювати предмети мистецтва. Ритуальні танці набували все більшого значення для первісної людини. Майбутній воїн та мисливець, наслідуючи рухи дорослих, розвивав у собі силу і спритність. Танці зазвичай супроводжувалися піснями. Спочатку це були лише окремі вигуки, але поступово вони ускладнювалися та вдосконалювалися. Так, за допомогою малюнків, танців первісна людина не тільки передавала нащадкам накопичені впродовж життя відомості, але й намагалася пояснити таємничий світ, що її оточував.

 

Поделиться в соц. сетях

Опубликовать в Google Buzz
Опубликовать в Google Plus
Опубликовать в LiveJournal
Опубликовать в Мой Мир
Опубликовать в Одноклассники

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *